Arapça Yeminli Tercüme

Arapça Yeminli Tercüme

Arapça Yeminli Tercüme

Sizlere bu yazımızda Arapça ve Arapça yeminli tercüme hizmetimizden bahsedeceğiz.

Arapça Yeminli Tercüme ve Arapça

Arapça (el-‘arabiyye, العربية) bir makrodildir. Afro-Asya dil ailesinin Sami kolunun en büyük üyesidir. Öncelikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da konuşulan Klasik Arapça’nın tüm torunlarını içerir. Yaşayan en yakın akrabaları İbranice ve Aramice’dir. Arapça teriminin çeşitli anlamları vardır. Arapça’nın tüm çeşitlerini kapsayan genel bir terim olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca Klasik Arapça’ya, Modern Standart Arapça’ya ve dilin sayısız bölgesel çeşidine de atıfta bulunabilmektedir. Bölgesel çeşitler genellikle konuşulan veya konuşma dilinde Arapça olarak adlandırılır. Arapça, MS 6. yüzyıldan beri yazılı bir dil olmuştur.

Arapça, temas ettiği birçok dili etkiledi. Bunlar arasında Hint-İran dilleri (Farsça, Kürtçe, Peştuca), Hint-Aryan dilleri (Hintçe, Urduca, Bengalce), Türk dilleri (Türkçe), Afrika dilleri (Svahili, Hausa) sayılabilmektedir. Bu diller Arap alfabesini benimsemiş ve çok sayıda Arapça kelime hazinesi ödünç almıştır. Arapça kökenli kelimeler bugün tüm dünyadaki dillerde bulunabilmektedir.

30 Arapça çeşidinden 223 milyon konuşmacı olduğu tahmin edilmektedir. Bunların önemli bir kısmı, ilk dil olarak öğrenilen konuşma çeşitliliğine ek olarak Modern Standart Arapça’yı (MSA) da konuşabilir ve anlayabilir. MSA, tüm Arap ülkelerinin resmi dilidir ve eğitimin her seviyesinde öğretilen tek Arapça şeklidir.

Arapça, diğerlerinin yanı sıra Cezayir, Bahreyn, Çad, Cibuti, Mısır, Irak, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Libya, Fas, Umman, Filistin Batı Şeria ve Gazze, Katar, Somali, Sudan, Suriye, Tunus, Moritanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen’i içeren 25 ülkenin resmi veya ortak resmi dilidir. Arapça konuşanların yoğunlaştığı Arap ülkelerine ek olarak, tüm dünyada çok sayıda Arapça konuşan bulunur.

Lehçeleri

Arap dünyasında dilin kullanımı, diglossia, yani konuşma dilinde ve Modern Standart Arapça’da yeterlilik, ikincisi az ya da çok ölçüde ile karakterizedir. Modern Standart Arapça (MSA) ve konuşma dili çeşitleri özel işlevlere sahiptir. MSA ve konuşma Arapçasının tamamlayıcı rolleri ülkeden ülkeye biraz değişmektedir. Aşağıda, Arapça konuşulan dünyadaki son derece karmaşık bir dilbilimsel durumun kısa ve basitleştirilmiş bir karakterizasyonu bulunmaktadır.

Modern Standart Arapça ( MSA), al-fuSHaa , الفصحى

MSA, Arap dünyasının evrensel dilidir. Klasik Arapça’nın doğrudan soyundan gelmektedir. MSA, vaazlar, konferanslar, haber yayınları ve konuşmalar gibi resmi konuşma durumlarında ve resmi yazışmalar, edebiyat ve gazeteler gibi tüm resmi yazılarda kullanılmaktadır. MSA’nın ana dilini konuşanlar yoktur. Eğitimli Arapların çoğu bunu örgün eğitim yoluyla öğrenir. Ancak MSA’da resmi eğitim almayan birçok Arap bunu az ya da çok anlayabilmektedir. MSA, Arap dünyasında oldukça tekdüzedir ve birçoğu aksi takdirde birbirleriyle iletişim kuramayacak olan çeşitli konuşma lehçelerinin konuşmacıları için bir lingua franca olarak hizmet etmektedir.

Klasik Arapça

Konuşulan bir dil değildir. Bu terim, Kuran’ın yazılı Arapçasını ve erken dönem edebiyatını ifade eder. Klasik Arapça, İslam’ın yayılmasıyla birlikte ilim ve din dili haline geldi. Modern konuşulan çeşitlerle olan ilişkisi, Latince’nin modern Roman dillerine olan ilişkisine benzer. İslam dünyasında dini uygulamaların dili olarak kullanılmaktadır. Resmi olarak okulda öğrenilmektedir. MS 7. yüzyıldan bu yana gramerinde çok az değişmiştir.

Konuşma dili (konuşulan) Arapça, العامية (al-)’āmmiyya (Doğu) veya الدارجة (ad-)dārija (Batı)

Bu terim, günlük iletişimde ve popüler kültürde kullanılan bölgesel çeşitleri ifade eder. Filmlerde, oyunlarda ve hatta bazı edebiyatlarda kullanılırlar. Tüm konuşma dili çeşitleri çocuklar tarafından ilk dilleri olarak edinilmektedir. Coğrafi, sosyo-ekonomik ve dini çizgiler boyunca değişen çok sayıda konuşulan lehçe vardır. Bir bölgeden gelen Araplar, coğrafi yakınlıklarına ve MSA bilgilerine bağlı olarak genellikle diğer bölgelerdeki lehçeleri anlayabilmektedir. Konuşma çeşitlerini farklılaştıran faktörler arasında, Arapların gelişinden önce bölgede konuşulan dillerin etkisi, komşu dillerin etkisi ve sömürgeci güçlerin dillerinin prestijli rolü bulunmaktadır.

Arapça yeminli tercüme ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?