Azerice Yeminli Tercüme

Azerice Yeminli Tercüme

Azerice Yeminli Tercüme

Bu yazımızda sizlere Azerbaycan ve Azerice yeminli tercüme hakkında bilgiler vereceğiz.

Azerice Yeminli Tercüme ve Azerbaycan

Azerbaycanlılar Kimdir ve Nerede Yaşıyorlar?

Hazar Denizi, Ermenistan, Gürcistan, İran ve Rusya ile sınır komşusu olan Güney Kafkasya’nın en büyük ve en kalabalık ülkesi olan Azerbaycan’da yaşayan bir Türk halkıdır. Milyonlarca Azeri, Fars olmayan en büyük etnik grup oldukları İran’da yaşıyor. Irak Türkmenleri de Azerice’ye çok yakın bir lehçe konuşurlar. Azerbaycan Cumhuriyeti dışındaki Azerbaycanlılar sık sık kendilerini ve dillerini Azerice olarak adlandırırlar.

Azerice Nasıl Bir Dildir?

Azerice, Türkçe, Özbekçe, Kazakça, Uygurca ve Tatarca gibi dilleri içeren Türk dilleri grubuna aittir. Türk dilleri, Balkanlar’dan Çin’e kadar geniş topraklarda binlerce yıldır konuşulmaktadır. Azerice, Güneybatı Türk dillerinin Batı Oğuz koluna aittir. Türkmence ve Türkçe ile karşılıklı olarak anlaşılabilir. Ayırt edici özellikleri sesli son eklerin sesli harfleri, gövdedeki diğer sesli harflere uyacak şekilde değişmektedir. Aglütinatif dilbilgisidir. (Yalnızca bir anlamı gösteren son ekler, kök kelimesine birbiri ardına belirli bir sırayla eklenir). Azerice kelime dağarcığı Arapça, Farsça ve Rusça’dan etkilenmiştir. Ancak Sovyet Birliği’nin dağılmasından sonra Azerbaycan sözlüğü büyük bir Ruslaşmadan arındırma sürecinden geçti. Sonuç olarak, birçok Rusça kredi kelimesi Azerbaycan kelimeleriyle değiştirilmiştir.

Azerbaycan Kültürü Nasıldır?

Güney Kafkasya uzun zamandır sadece İran Doğu ve Avrupa Batısı arasında değil, aynı zamanda Rus ve bozkır Kuzey ve Orta Doğu Güney arasında da bir kavşak olmuştur. İran İmparatorlukları Azerbaycan’ı ilk kez içerenler, bunu Azerbaycan tarihinde Greko-Romen, Arap ve Türk dönemleri izledi. Arap fethinden önce, bölgedeki insanlar, İran imparatorluklarının ateşe saygı duyan geleneksel bir dini olan Zerdüştlüğü takip ettiler. Aslında, Bakü bölgesinde Yanar Dağı (“yanan dağ”) adı verilen ve yerin ince yüzeyinden yavaşça sızan doğal hidrokarbonlar nedeniyle sürekli yanan bir yamaç nedeniyle Azerbaycan “Ateş Ülkesi” olarak bilinir.

Çarlar döneminde, Azerbaycan’ın başkenti Bakü, dünyanın en zengin petrol patlama kentlerinden biri ve Orta Doğu ve Rusya’da eğitim inovasyonu ve ilerici politikaların merkezi haline geldi. Geleneksel olarak, etnik olarak Türkçe konuşan ve Şii Müslümanlardır. Fakat kozmopolitliğin bu mirası ile Azerbaycan toplumu görece laiktir. Son nüfus sayımı, modern Azerbaycan toplumunun oldukça hoşgörülü olduğunu göstermektedir. Ayrıca, bir dizi dini ve manevi mezhebe ev sahipliği yaptığını göstermektedir.

Azerbaycan kültürünün en belirgin özellikleri mimari, uygulamalı sanat, müzik, dans ve edebiyattır. Azerbaycan’ın bugünkü topraklarında yüzyıllardır uygulamalı sanat gelişmiştir. Azerbaycan işçiliği üslup, malzeme ve süsleme bakımından büyük farklılıklar göstermektedir. Bugün bile zanaatkarlar uygulamalı sanatın eski geleneklerini uyguluyorlar. Günümüzün en yaygın uygulanan sanatı halı dokumacılığıdır. Şiir, edebiyat ve müzik birçok Azeri için hayatın günlük bir parçasını oluşturmaktadır. Tar, kamança ve nağara gibi geleneksel Azerbaycan müzik aletleri ile çalınan klasik Azerbaycan müziği mugamı, her zaman çeşitli törenlerin ve buluşmaların bir parçasıdır.

Azerbaycanlılar ve Dilleri Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinmeniz İçin Beş Neden

1. Azerice, Orta Avrasya ve Orta Doğu’da, özellikle Azerbaycan Cumhuriyeti, Afganistan, İran, Irak, Gürcistan, Ermenistan, Türkiye, Suriye ve Rusya’da 31 milyondan fazla insan tarafından birinci veya ikinci dil olarak konuşulmaktadır.

2. Türk dil ailesinin bir üyesi olan Azerice, Türkçe, Özbekçe, Kazakça, Uygurca, Türkmence ve Kırgızca gibi dillerle birçok yapısal benzerliği paylaşmaktadır.

3. Azerbaycan Güney Kafkasya’nın en büyük ve en kalabalık ülkesidir. Dünyanın en büyük petrol kaynakları rezervlerine sahiptir. Bugün ABD, Azerbaycan’ın en önde gelen ticaret ortağıdır. Azerbaycan ile iş ortaklıkları, Azerice’yi akıcı bir şekilde konuşan Amerikalılar için bir talep oluşturuyor.

4. Azerice öğrenmek, Fuzuli, Nizami ve Khatai gibi dünyaca ünlü şairlerin dilini incelemek gibi İslam dünyasının tarihi, kültürü ve dilinde nadiren keşfedilen araştırma fırsatlarını açabilmektedir.

5. Azerice, Osmanlı İmparatorluğu’nda diplomasi, yönetim ve edebiyat dili olan Osmanlı Türkçesine açılan bir kapı olarak da hizmet edebilmektedir..

Azerice Yeminli Tercüme Hizmeti verilen bazı evraklar şunlardır;

Doğum Belgesi
Bekarlık Belgesi
Pasaport
Belgesi
Diploma
Transkript

Yukarıda belirtilen evraklar haricinde her türlü belge, dokümanlarınızın Azerice yeminli tercümesi anadili Azerice olan ve alanında uzman tercümanlarımız tarafından yapılmaktadır.

(Azerbaycan Türkçesi) Azerice yeminli tercüme hizmetine ihtiyaç duymanız halinde bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?