practice

30 dilde nasıl merhaba denir?

30 Dilde Nasıl Merhaba Denir?

Günümüzde 6000'den fazla yaşayan dil olduğunu biliyor muydunuz? Dünyada 200'e yakın ülke ve binlerce dil konuşulduğu için her birinde “Merhaba” demek temel ve önemli bir şeydir. Dili bilmediğiniz yabancı bir ülkeyi ziyaret ettiyseniz, “Merhaba” demeyi öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Başkalarını nasıl selamladığımızın önemi Merhaba kelimesinde yatar.

Dünyadaki binlerce dilden eğitim sisteminde halka sadece birkaç yüz dil öğretiliyor. Mevcut dijital dünyada ise bu dillerden daha azı kullanılmaktadır. Birkaç nesilde, şu anda yaşayan dillerin % 50'sinin hayatta olacağı tahmin edilmektedir. Bu nedenle, diğer dilleri kullanarak insanların birbirini nasıl selamlayacaklarını öğrenmenin önemi büyüktür.

Selamlaşmanın bir parçası olmanın yanı sıra, merhaba deme şekliniz bir konuşmanın tonunu belirler. Bu da diğer kişiyle olan ilişkinizi şekillendirir. Merhaba demenin iyi yanı, karmaşık bir kelime olmamasıdır. Pek çok dilde birden fazla kelime ve karakter vardır. En önemli şey ise telaffuzdur. Şimdi ise bu kelimenin çevirisine bakalım.

Hintçe

Hindistan'da, insanları selamlayarak herkesle iyi geçinebilirsiniz. Merhaba anlamına gelen Hindu kelimesi "Namaste". Merhaba demenin en iyi bilinen yollarından biridir. Bu geleneksel bir Hint selamlamasıdır ve saygılı bir hitap şeklidir.

Fransızca

En romantik dillerden biri olarak kabul edilen Fransızcadaki tek fark telaffuzdadır. Bonjour Fransızca merhaba demenin resmi bir yoludur. Gayri resmi yolu arıyorsanız, aradığınız kelime Salut'tur.

İspanyolca

ABD gibi ülkelerde şaşırtıcı bir şekilde en çok konuşulan dillerden biridir. İspanya'nın en fazla İspanyolca konuşana sahip olduğu düşünülebilir, ancak en fazla İspanyolca konuşulan ülke ABD'dir. Hola, İspanyolca'da merhaba demenin resmi yoludur.

Rusça

Rusların konuşmasını dinlerken, dünyanın en ilginç dili olduğu söylenebilir. Öğrenmesi zor ama imkansız olmayan bu dilde Zdravstvuyte merhaba demenin resmi yoludur. Privet de ayrıca gayri resmi bir ortamda kullanılabilir.

Çince

Çince, bir milyardan fazla konuşmacıyla dünyada en çok konuşana sahip dildir. Nin hao, Çince merhaba demenin resmi ve gayri resmi yoludur.

İtalyanca

İtalyanlar dünyanın en disiplinli insanları olarak kabul edilir. Salve resmi bir kelime iken Ciao merhaba demenin gayri resmi yoludur. Çoğu İtalyan Ciao sözcüğünü kullanıyor ama bunu hak ettiği saygıyla söylüyorlar.

Japonca

Japon dili sadece telaffuzlarla ilginç hale getirilir. Bu yumuşak konuşulan bir dildir ve Konnichiwa resmi bir şekilde Merhaba demenin yoludur.

Arapça

Çoğu insan Arapça'yı Müslümanlarla veya İslam'la ilişkilendirir. Bu doğru olsa da, bu dil dünyanın bazı bölgelerinde Yahudiler gibi Gayrimüslimler tarafından da konuşulmaktadır. Asalaam aleyküm, Arapça'da merhaba demenin en yaygın yoludur.

Portekizce

Portekiz'de ola derseniz, saygılı bir yanıt alacağınızdan emin olabilirsiniz. Gayri resmi bir ortamdaysanız, Oi de olabilir, ancak en yaygın kullanılan Oi'dir.

Arnavutça

Arnavutluk'taki gençlerin çoğu ingilizce konuşuyor. Bir merhaba ya da teşekkür sözüyle karşılaşmak nadir bir durum değildir. Yerel dile burada çok önem verilmektedir ve merhaba kelimesi Përshëndetje'dir.

Boşnakça

Boşnakça'da merhaba demek için mücadele eden diğer turistlerden farklı ve benzersiz olmak istiyorsanız, sadece Zdravo deyin ve daha fazlasını bilmenin ve ordakilerden daha iyi reaksiyon almanın keyfine bakın.

Çekçe

Ahoj kelimesi Çekçe'de merhaba demek için kullanılır. Aynı zamanda veda etmek için de. Daha az resmi bir ortamda kullananlar için Cau kullanılabilir ve Nazdar gayri resmi bir selamlama türü olarak kullanılabilir.

Hollandaca

Daha derine inersek, dil karmaşık gelebilir, ancak selamlar inanılmaz derecede basittir. Hollandaca'da Hallo demek, Merhaba demenin karşılığıdır. En çok kullanılan gayri resmi selamlama ve aynı zamanda en evrensel olanıdır.

Fince

Merhaba, Fin halkı için birisini selamlamanın yaygın bir yolu olsa da, Fince söylemenin doğru yolu Hei'dir. İngilizce'de Hey ile aynı şekilde telaffuz edilir ve selamları akrabalarınızla ve arkadaşlarınızla ve tanımadığınız insanlarla kullanabilirsiniz.

Yunanca

Bu, dünyanın en karmaşık dillerinden biridir. İnsanların Yunanca bildiği şeylerin çoğu, zorluktan kurtulmak için ingilizce'ye çevrilir. Yunanca Merhaba anlamına gelen yerel kelime geia sas'tır. Γεια (Ya) da herhangi bir durumda kullanılabilir, genellikle bir zamir eşlik eder...

Macarca

Macarca merhaba demek, szia hi demek kadar basittir. Ayrıca ingilizce olarak merhaba diyebilirsiniz ve Macarlar kelimeyi anlayacak ve mesajı alacaktır.

Makedonca

Zdravo, Makedonya'da merhaba demek için kullanılan ortak deyimdir. Makedonya'da bir sohbete başlamak için en azından nasıl merhaba diyeceğinizi veya normal selamlaşmayı bilmeniz gerekir.

Dünyada çok fazla dil vardır ve biz de buzdağının sadece üst kısmını gördük. Tek bir seferde tüm bu dilleri bilmeye gerek yok. Bir ülkeyi ziyaret ediyorsanız ve yerel dilde nasıl Merhaba diyeceğinizi bilmiyorsanız, bunlar size yardımcı olacaktır. Yüzden fazla dil için çeviri hizmetleri sunuyoruz ve ve çevirilerinizde asla hataya düşmemenizi sağlayan deneyimli çevirmenlerimiz var.

 Ankara Yeminli Tercüme | Ankara Yeminli Çeviri

  • Paylaş: