practice

Kitap Çevirisi

Bir Kitap Nasıl Tercüme Ettirilir?

Bir Kitabı Tercüme Ettirmek İçin Nedenler
Dünya üzerinde yazılmış milyonlarca kitap onlarca dilde yayınlandığından, içeriklerini yalnızca kendi dilinde yazmayı seçen yazarlar kitap satışlarını arttırma fırsatlarını kaçırmaktadır. Yazarlar kitaplarını farklı dillere tercüme ettirerek:
Önemli ölçüde yüksek satışlar elde ederler.
Daha çok okuyucuya ulaşma fırsatı yakalarlar.
Dünya çapında bir yazar olarak bir marka haline dönüşürler.
Yeni pazarlarda daha geniş bir kitleye ulaşırlar.
Gelecekte yayınlayacakları kitapları için ilgi uyandırırlar.

Bir Kitap Nasıl Tercüme Ettirilir?

Bir kitabın tercüme edilmesine karar verildikten sonra, devam eden süreçle ilgili birkaç temel adım vardır. Bu adımlar şunları içerir:
Hangi Pazarı ve Dili Hedefleyeceğinize Karar Vermek
İlk adım, bir kitap tercümesi ile hangi bölgeyi hedefleyeceğinizi araştırıp karar vermektir. Piyasayı seçmeye yardımcı olması için aşağıdaki etkenleri göz önünde bulundurun:
Çeşitli dış pazarları araştırın. Kitap satışlarının revaçta olduğu pazarlar arayın ve yazdığınız türün o bölgede kabul edilebilir olduğundan emin olun.
Dünya çapındaki mevcut satışları takip edin. Bir yazarın kitabı an itibariyle belirli bir ülkede iyi bir satış oranı yakalıyorsa, bu bölge kitabın tercümesi için göz önünde bulundurulması gereken mükemmel bir alandır.  
Kitapların ne kadar iyi satıldığını belirlemek için internet üzerindeki uluslararası pazarları inceleyin. Belirli bölgelerde aynı türdeki kitap satışları yüksekse, bu durum rekabeti ölçmeye ve benzer bir kitabın aynı piyasaya sürülebileceğini belirlemeye yardımcı olabilir.
Kitap Tercümesi Alanında Uzman Bir Şirketle Anlaşın
Bir kitabı başka bir dile tercüme etmek zor olduğundan, projenin başarısı için doğru tercümanı bulmak şarttır. Ne de olsa, tercüme edilen sadece kelimeler değil; aynı zamanda okuyucuyu en nihayetinde kendine çeken kitabın kavramları, fikirleri ve nüanslarıdır. Bu nedenle, projenize uygun en iyi tercümanı seçmek için kitap tercümesi hizmetleri veren profesyonel şirketleri araştırmaya zaman ayırın. Tercümanın kitabın tonunu ve mesajlarını hedef dile doğru bir şekilde aktarması çok önemlidir. Projeniz için seçeceğiniz kitap tercümesi şirketinde aşağıdaki unsurların bulunduğundan emin olun:
Tercümanın bu kitap türünde deneyimi var mı?
Tercümanın daha önce tercümesini yaptığı bazı kitaplar nelerdir? Eğer varsa tercüme edilmiş eserlerin örneklerini isteyin.
Proje için son tarih yetiştirilebilir mi?
Tercüman geri bildirimi kabul edecek mi?
Tercümeni maliyeti nedir ve ücrete neler dahildir? Toplam maliyet haricinde ek bir ücret var mı?

Tercüme İşinin Değişkenlerini Belirleyin

Tercüman seçildikten sonra bir sonraki adım tercüme işinin kapsamını belirlemektir. Kitap tercümesi ile birlikte, piyasaya sürülecek yayının tercüme edilen dilde pazarlanması gerecektir. Bu pazarlama süreci de projenin kapsamına eklenmelidir.
Ayrıca, kalite yönetiminin üzerinde anlaşmaya varıldığından emin olun. Tercüme şirketi, kitabın tercümesinin hatasız olması için anahatları belirgin bir kalite güvence süreci sağlayabilmelidir.

Tercümanla İşbirliği Yapın
Tercüme işinin sorunsuz tamamlanabilmesi için tercümanla işbirliği yapmak hayati önem taşımaktadır. Yazar ve tercüman birlikte çalışarak kitabın özünün tercümede kaybolmamasını sağlayabilir. Tercümanın rolünün, kaynak metnin sesini ve öyküsünü tercüme edilmiş kitaba aktarmak olduğunu unutmayın. Bunu başarmak için tercümanın yazara ulaşıp soru sorabilmesi ve aklındaki soru işaretlerini giderebilmesi gerekecektir. Aynı şekilde, yazarın soru sorması ve tercüme sürecinden haberdar olması için tercümanın ulaşılabilir olması gerekecektir.
Çok sayıda yazar uluslararası alanda büyük başarılar elde etmiş, yarattıkları eserlerin tercümeleri şöhretlerinde büyük rol oynamıştır. Bu yazarlardan biri olan Agatha Christie, eserlerinin İngilizce 'den farklı dillere toplam 7.236 tercümesiyle dünya çapında ün kazandı. Kitaplarını tercüme ettirmeye karar veren yazarlar, kitap tercümesi hizmeti veren şirketlerle işbirliği yaparak projelerinin başarılı olmasını sağlayacaktır.

  • Paylaş: