practice

Kolombiya Hangi Dili Konuşuyor?

Kolombiyalılar Hangi Dili Konuşuyor?

Kolombiyalılar 37'den fazla yaygın dili konuşuyor. Kolombiya'da en çok konuşulan dil ise İspanyolca. Kolombiyalıların İspanyolca konuştuğu rahatlıkla söylenebilir. 45 milyondan fazla nüfusuyla, Kolombiya Latin Amerika'nın en kalabalık ülkelerinden biri. Bu insanların% 99'undan fazlası İspanyolca konuşuyor.

Latin Amerika'dan bahsedildiği zaman, çoğu insanın aklına ilk gelen dil ya Latince ya da İngilizcedir. İngilizce, Kolombiya'nın farklı adalarında resmi bir statüye sahip olsa da, ülkedeki baskın dil değil. Bir Güney Amerika ülkesi olan Kolombiya'nın Orta Amerika'da toprakları da mevcut. Kolombiya'nın etnik ve dilsel olarak zengin bir nüfusu olduğu düşünüldüğünde, toplamda 100'den fazla dil konuşmalarına şaşmamalı.

Günümüzde Kolombiya İspanyolcası olarak adlandırılan dil ise Kolombiya'nın farklı bölgelerinde konuşulan bir grup lehçeden oluşuyor. Bu da Kolombiya İspanyolcası terimini dilsel olmaktan çok coğrafi bir terim yapıyor. Kolombiya İspanyolcasından bahsettiğimizde, halk bunu Bogota'da konuşulan standart lehçe olarak adlandırıyor. Kolombiya İspanyolcası ise öğrenmesi ve anlaması en kolay İspanyolca olarak ün yapmış bir lehçe veya lehçeler grubu.

Kolombiya'nın Resmi Dili

En çok konuşulan ve en popüler dil olan İspanyolca, Kolombiya'nın resmi dilidir. Ne var ki, Kolombiyalılar İspanya'da veya İspanyolca konuşulan diğer ülkelerdeki aynı İspanyolcayı konuşmazlar. Kolombiya'da konuşulan İspanyolca, Kolombiya İspanyolcası olarak bilinen özel bir lehçedir. İspanyolcanın Kolombiya'nın farklı bölgelerinde konuşulan başka bölgesel lehçeleri de mevcut. Kolombiyalı İspanyolca, an itibariyle İspanyolcayı öğrenmek ve geliştirmek için oldukça istekli olup anadili İspanyolca olmayan bireyler arasında büyük popülerlik kazanmış İspanyol lehçelerinden biri.

Kolombiya'da konuşulan İspanyolca, neredeyse müzikal bir tonlaması ve dupduru bir telaffuzu olması yönüyle benzersiz. Müzikal tonlama olmasaydı, belki de İspanyolcanın en iyi lehçesi olurdu. İspanyolca, ülkedeki tüm resmi işlevlerde ve medya kuruluşlarının çoğunda kullanılıyor. Ülkenin İspanyolca dışında resmi dili olan bazı bölgeleri var. Yine de, İspanyolca bu diller içerisinde en baskın olanı ve okul müfredatında zorunlu. İspanyolca'nın resmi dil olmadığı diğer bölgelerde ise iki dilli eğitim zorunlu.

Kolombiya İspanyolcasının Tarihsel Gerçekleri

İspanyol kaşifler 1499'da Kolombiya'ya yerleşti ve 16. yüzyılın başlarında ülkeyi kolonileştirmeye başladılar. İspanyol istilasından önce günümüz Kolombiya'sı olan topraklar, kendi medeniyetlerini kuran ve kendi aralarında ticaret yapan farklı Kızılderili kabileleri tarafından yönetiliyordu. Bu süre zarfında önde gelen kabileler, Bogota çevresindeki dağlık arazilerde bulunan Muiscas kabilesi ve Karayipler'e yerleşen Taironas kabilesiydi. O tarihten günümüze, Taironas soyundan gelen yerli halk Tairona Milli Parkı'nda yaşıyor.

Kristof Kolomb'un adını alan Kolombiya, 1800'lerden beri bugünkü haliyle varlığını sürdürüyor. İspanyol sömürgeciler, Kolombiya'nın günümüzdeki topraklarını yine günümüz Venezuela, Brezilya ve Orta Amerika'nın bir kısmı ve Ekvador ile birleştirerek Avrupa'dan yönettikleri Yeni Granada Krallığı olarak adlandırdılar.

Kolombiya İspanyolcasının Evrimi

Anadili İspanyolca olup diğer ülkelerden gelen kişiler bile Kolombiya'yı gezmeye geldiklerinde bazen yerel dilden bunalabiliyor. Ülkede konuşulan İspanyolca türlerini gördükten sonra belki İspanyolca öğrenmeyi bir daha düşünebilirsiniz. Her bölgede farklılık gösteren çeşitli aksanlar ve konuşma şekilleri mevcut. Örneğin, Bogota'da, ‘usted' sözcüğü nezaket durumlarındaki ‘siz’ sözcüğü için kullanılırken, Karayip kıyılarında ise ‘tu’ sözcüğü daha samimi bir anlam taşıyan ‘sen' sözcüğüne karşılık geliyor. Medellin'e gittiğinizde, ‘siz’ için ‘vos’, ‘usted’ ve Antioquia'da kullanılan ‘vos’ arasında dönüşümlü kullanılan üçlü bir sistemle karşılaşabilirsiniz. Özellikle İspanya'dan gelen kişiler için Kolombiya İspanyolcası bir dil için fazla ağır olabilir.

Kolombiya İspanyolcası da cinsiyet eşitsizliğinden nasibini alıyor. Örneğin, Kolombiya'da kadınlar muhafazakar bir dilsel davranış gösterse de, New York gibi bir şehre göç ettiklerinde dillerini konuşmanın daha benzersiz yönlerini keşfetmeye yatkın hale gelirler. Bu durumu açıklayan örnek bir benzetme, Barranquilla gibi bir yerde yaşayan birinin Bogota gibi bir yere taşındıktan sonra asimile olması şeklinde ifade edilebilir. Bunun nedeni ise, geride bıraktıklarından tamamen farklı bir sosyal-dilsel toplumda yaşamlarını sürdürme ihtiyacı.

Kolombiya İspanyolcasındaki En Popüler İfadeler

·         Kavun ağacı meyvesi vermek anlamına gelen 'dar papaya', en popüler Kolombiya İspanyolcası ifadelerinden biri. Bu ifade suça veya emniyete karşılık geliyor. Yani bir bireye bir şeyi alma fırsatı verirseniz, o bireyin o şeyi alacağını görürsünüz. Bir başka deyişle, bu ifade cüzdanınızı veya değerli eşyalarınızı herkese açık alanlarda öylece bırakmamanız anlamına gelir.

·         Kolombiyalılar tarafından özür dilemek için kullanılan ’que pena con usted' deyimi ABD'de ’özür dilerim’ ile aynı sıklıkta kullanıldığından, bu da onu samimi bir özürden çok bir alışkanlık haline getirir.

·         Kızgın olduğunuz için birinin seni rahat bırakmasını mı istiyorsunuz? “Largate", yani ’Git buradan’ deyin.

İspanyolca Hakkında Komik Gerçekler

·         İspanyolcanın romantik bir dil olarak kabul edildiğini biliyor muydunuz? Belki tüm lehçeleri kulağa bu şekilde gelmeyebilir, ama ana dili İspanyolca olan birinden duyduğunuzda verdiği romantik his kesinlikle inanılmaz.

·         Castellano ve Espanola, İspanyolca için kullanılan iki isim. Peki bildiğiniz başka hangi dilin iki ismi var?

·         İspanyolca, aynı zamanda internette en çok kullanılan üçüncü dil.

·         İspanyolca, 18. yüzyıldan önce dünyadaki tek demokratik dildi.

·         Uzmanlara göre, lehçeler hariç İspanyolca 'da yeterli olabilmeniz için 24 hafta gerekiyor.

·         Kolombiya İspanyolcası, diğer tüm İspanyolca lehçelerine kıyasla öğrenmesi ve konuşması en kolay olanı. En duru İspanyol lehçesi olmakla birlikte, İspanya'da konuşulduğunu göremezsiniz.

İngilizceyi ufak bir farkla geçip 444 milyondan fazla kişiyle günümüzde dünyanın en çok konuşulan ikinci dili İspanyolca. Mandarin Çincesi ise bir milyardan fazla kişiyle zirvede yerini koruyor.

 Ankara Yeminli Tercüme | Ankara Yeminli Çeviri

  • Paylaş: