practice

Yeminli Nikah Tercümesi

 Yeminli Nikah Tercümesi

 Yabancı biriyle evlilik vatandaşlık, Türkiye’de yabancı biriyle evlenmek, yabancı uyruklu biriyle evlenmenin prosedürleri, yabancı uyruklu biriyle evlenmek için gerekli belgeler,

 Türkiye’de tüm kamu kurumlarında olduğu üzere Evlendirme Dairelerinde de tüm işlemler Türkçe gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle yabancı ülke vatandaşları kendi aralarında ya da bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile yapacakları nikah işlemlerinde, kendi anadilleri ile Türkçe arasında yeminli tercüme yapabilecek nikah tercümanını nikah saatinde yanlarında hazır bulundurmaları gerekmektedir.

 Yeminli Nikah Tercümanlığı

Yabancı ülke vatandaşlarının nikah işlemi gerçekleştirilirken yanlarında bulundurmaları gereken tercümanın mutlaka yeminli tercüman olması, notere kayıtlı yemin zaptını yanında bulundurması gerekir. Nikah işlemi başlamadan önce tercümanın evrakları nikah memuruna ibraz edilir. Yeminli tercüman, nikah memurunun yanında yerini alır ve soruları ve cevapları yabancı ülke vatandaşı kişiye ya da çifte tercüme eder.

 Yabancı Uyruklu Kişilerin Nikah İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yabancı uyruklu bir kişi ile resmi nikah yapmak için Evlendirme Memurluklarına başvurduğunda aşağıdaki belgeler talep edilmektedir. 

· Yabancı uyruklu vatandaşın ülkesinden getireceği apostilli doğum belgesi ve Türkiye’de yapılan noter onaylı tercümesi 

· Yabancı ülke vatandaşlarının ülkelerinden alınan bekarlık belgesi ve bekarlık belgesi noter onaylı tercümesi 

· Yabancı uyruklu kişinin pasaportu ve noter onaylı pasaport tercümesi 

· Nikah işlemleri için alınmış sağlık raporu 

· 6 adet vesikalık resim 

· İkamet izin belgesi 

· Yabancı uyruklu vatandaş için nikah saatinde hazır bulunacak ve nikah işleminde tercüme yapacak yeminli tercüman da hazır bulundurulmalıdır.

 

Yabancı uyruklu biriyle Türkiye’de nikah işlemi yapılırken yeminli nikah tercümesi ve yeminli nikah çeviri işlemine gereksinim duyan tüm yabancı ülke vatandaşları 0312 479 42 86 - 0312 386 35 13 numaralı telefon numaralarımızdan veya info@bsitercume.com / bsitercume@gmail.com adreslerinden bize ulaşabilir.

 

  • Paylaş: