Bulgarca Yeminli Tercüme

Bulgarca Yeminli Tercüme

Bulgarca Yeminli Tercüme

Bulgarca Yeminli Tercüme ve Bulgarca’nın Tarihçesi

Bulgarca Yeminli Tercüme ve Bulgarca’nın Gerçekleri ve Tarihçesi

Tarih

Bulgar dili, 9. yüzyıl civarında bir yerde ortaya çıkmıştır. O zamandan beri dil bazı önemli dönüşümler gördü. Eski Bulgar dili 9. yüzyıldan 12. yüzyıla kadar konuşulmuştur. Bugün bildiğimiz modern Bulgar dili, 1500’lü yıllarda dünyaya tanıtıldı. Bulgar dili ile ilgili en şaşırtıcı gerçeklerden bazılarına bir göz atalım.

Bulgar Dili Hakkında İnanılmaz Gerçekler

Dil Ailesi: Bulgarca bir güney Slav dilidir ve Hint-Avrupa dil ailesine aittir.

Konuşmacı: Bulgaristan ülkesinde yaklaşık 9 milyon kişi Bulgarca konuşmaktadır. Bu, toplam ülkenin yaklaşık% 85’idir. Genel olarak dünyada Bulgar dilinin yaklaşık 15 Milyon konuşmacısı vardır.

Betik: Kiril alfabesiyle yazılmıştır. Kiril senaryosu, kardeş olan Methodius ve Cyril tarafından yaratılmıştır. Aslında kendileri de Bulgarlardı. İngiliz dili gibi, Bulgar dili de soldan sağa yazılmıştır.

İlk Olmanın Ayrımı: Bulgar dili, yazılı ilk Slav dili olma özelliğine sahip olmaktadır. Bulgar dilinin yazılı kayıtları 9. yüzyıla kadar bulunmaktadır.

Diğer Dillerle İlişkisi:

Bulgar dilinin Makedon dili ile yakından ilişkili olduğu bilinmektedir.

Ödünç Alınan Kelimeler: Bulgar dili, kelimelerinin çoğunu Slav dilinden alır, ancak bazı kelimeleri Türkçe ve Yunanca’dan da ödünç almıştır.

Alfabe Sayısı: Eski Bulgar dilinde yaklaşık 28 – 44 alfabe kullanılmıştır. Ancak modern Bulgar dilinin sadece 30 alfabesi vardır. 1800’lerin sonlarında, Bulgar tarihçi Marin Stoyanov Drinov tarafından 32 alfabeli bir dil sistemi önerilmiştir. Ancak 1945’te sayı 30’a düşürülmüştür.

Bulgar Lehçeleri: Bulgar dilinin birçok farklı lehçesi bulunmaktadır. Ancak Bulgar dili lehçeleri iki ana kategoriye ayrılmaktadır. Batı lehçeleri ve doğu lehçeleri.

Dil Cinsiyeti: Bulgar dilinde gramer olarak üç cinsiyet vardır. Bu cinsiyetler kadınsı, erkeksi ve kısırlaştırıcıdır.

Konuşmanın Bölümü: Bulgarca dilinde konuşma bölümleri iki ana sınıflandırmaya ayrılmaktadır. Değiştirilebilir ve değişmez. Bunlar ayrıca on türe ayrılmaktadır.

Benzersiz Karakter: Her zaman b’den sonra bir O eklemeniz gerekmektedir. Bulgarca’da, b harfini arkasından o harfini eklemeden telaffuz edemezsiniz.

En Uzun Kelime: Bulgarcadaki en uzun kelime непротивоконституционствувателствувайте’dir. Kabaca anayasalara aykırı olmamak anlamına gelmektedir.

Çevrilemez Kelimeler: Bulgarca’da tercüme edilemeyen birçok kelime bulunmaktadır. Bunun nedeni, Bulgar kültüründe yaygın olan bir durumu veya yaşam tarzını temsil etmeleridir. Bu kelimenin bir örneği Aylyak’tır.

Bulgar Zamanları: Bulgar dilinde toplam dokuz zaman vardır.

Bulgarca yeminli tercüme, ardıl veya simultane tercüme ihtiyacınız olduğu takdirde anadili Bulgarca olan alanında uzman tercümanlarımızdan yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?