Çekçe Yeminli Tercüme

Çekçe Yeminli Tercüme

Çekçe Yeminli Tercüme

Siz değerli müşterilerimize alanında uzman ve kaliteden ödün vermeyen Çekçe yeminli tercümanlarımızla Çekçe Yeminli Tercüme hizmeti vermekten mutluluk duymaktayız. Bu hizmetimizden yararlanmak için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmektir.

Çekçe Yeminli Tercüme ve Çekçe hakkında Her şey

Kısa Bir Tarihçe

Çek Cumhuriyeti zengin bir kültürel mirasa ve zorlayıcı bir tarihe sahiptir. Çek krallığı 13. yüzyıla kadar uzanıyor. 1348’de Prag Üniversitesi’ni kuran Charles IV’ün yönetimi altında, akademik alanda da ciddi bir oyuncu haline gelmiştir. Bununla birlikte, Orta Çağ’ın başları ile bugün arasında, Çek Cumhuriyeti bazı büyük değişikliklerden geçmiştir. 1918’de I. Dünya Savaşı’nın sonunda, Çekler bağımsızlık ilan etmiş ve Çekoslovakya egemen bir ülke olarak kurulmuştur. Takip eden yıllar yeni ulus için müreffeh yıllardı ve Çekoslovakya hızla dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri haline gelmiştir.

Bununla birlikte, II. Dünya Savaşı’nın başlangıcı ulusu böldü ve Çekoslovakya üç farklı devlet oldu. Savaştan sonra, Çekoslovakya daha az toprakla da olsa devletliğini yeniden kazanmıştır. 1946’da Komünist Parti devralmıştır. Bu noktadan sonra, ülke 1989’daki Kadife Devrim’e kadar Sovyetler Birliği tarafından yönetilmiştir. Yeni devrim, Komünist rejimden bıkmış ve özgür seçimler talep eden öğrenciler ve entelektüeller tarafından körüklenmiştir.

Son olarak, 1992’de Çekoslovakya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’ya bölünmüştür. Daha sonra, Çek Cumhuriyeti 2004 yılında Avrupa Birliği’ne katılmıştır.

Dil

Çek Cumhuriyeti’nin resmi dili Çekçe’dir. Yaklaşık 11 milyon anadili tarafından konuşulan Çekçe, Hint-Avrupa dillerinin Slav kolunun bir parçası olarak sınıflandırılmıştır. Çek Cumhuriyeti’ndeki birçok insan İngilizce dili hakkında temel bir bilgiye sahip olsa da, Çekçe’de birkaç anahtar kelime öbeği bilmek sizi çok uzaklara götürecektir.

Kültür

Çek Cumhuriyeti nispeten küçük bir ülke olmasına rağmen, büyük ölçüde büyüleyici tarihi ve zengin kültürel mirası sayesinde birçok gezgin için popüler bir turizm merkezi haline gelmiştir. Ülke, 1500’den fazla kaleye ve masal kaleleri ve şatolar da dahil olmak üzere UNESCO tarafından korunan 14 miras alanına sahip sayısız tarihi şehir ve köye sahiptir.

Öğrenciler geleneksel mutfağın tadını çıkarabilir, çiftçi ve el sanatları pazarlarını, açık hava müzelerini ziyaret edebilir ve birçok doğa alanı, milli park, yürüyüş parkuru ve bisiklet rotası ile muhteşem doğayı keşfedebilirler. Bu yerlere bütçe dostu bir şekilde nasıl ulaşacağınızdan emin değil misiniz? Endişeye! Mükemmel toplu taşıma sistemi, bu yerlerden herhangi birine kısa sürede ulaşmayı kolaylaştırıyor. ”

Faydalı Çekçe İfadeler:

Merhaba. (resmi) – Dobrý den. (DOH-bree dehn)

Merhaba. (gayri resmi) – Ahoj. (ahoy)

Merhaba. (gayri resmi) – Čau. (chow)

Nasılsın? (resmi)- Jak se máte? (yahk she MAA-the?)

Nasılsın? (gayri resmi) – Jak se máš? (yahk she MAA-sh?)

İyiyim teşekkür ederim.- Dobře, děkuji. (DOH-brzheh, DYEH-koo-yih.)

Lütfen.- Prosím (Proseem)

Teşekkürler.- Děkuji. (Dyekooyih.)

Bir şey değil.- Rádo se stalo. (Raado o stulo.)

Evet.- Ano. (AH-noh.)

Hayır. – Ne. (neh.)

Affedersiniz, üzgünüm. (dikkat çekmek) – Promiňte (PROH-mih-nyteh)

Üzgünüm.- Je mi to líto. (yeh me toh LEE-toh)

Elveda (resmi) – Na shledanou (NAHSH-leh-dah-noh)

Güle güle (gayri resmi) – Ahoj (ahoy), Čau (chow)

Çekçe konuşamıyorum [iyi]. – Neumím [moc dobře] mluvit česky (Neh-oomeem [mots dobrzheh] mloovit cheskee.)

(İngilizce) konuşuyor musunuz?- Mluvíte anglicky? (Mlooveeteh unglitskee?)

Anlamıyorum.- Nerozumím (NEH-roh-zoo-meem)

Tuvalet nerede?- Kde je záchod? (Gdeh yeh ZAHH-khoht?)

Çekçe dil becerilerinizi daha da ileri götürmek istiyorsanız, bir kurs almayı düşünün. Slav Çalışmaları Yaz Okulu, üniversite kurslarının yanı sıra yurtdışındaki Çek Merkezleri veya özel bir kurum dahil olmak üzere Çekçe öğrenmekle ilgilenenler için çeşitli seçenekler vardır. Ayrıca, dil hakkında temel bir bilgi edinmek için, Çek dili çalışmalarınızı bağımsız olarak sürdürmek için satın alabileceğiniz birçok kitap ve uygulama bulunmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?