Çeviri Kalitesi ve Araçlar

Çeviri Kalitesi ve Araçlar

ÇEVİRMENLER İÇİN ÖNEMLİ ARAÇLAR

Çeviri kalitesi ve Araçlar: Çeviri araçları bir süredir hayatımızın bir parçası. Yine de öyle görünüyor ki bazı çevirmenler bu araçları ya kullanmıyor, ya da bu araçların varlığının farkında değil. Bu araçların birçoğu profesyonel çeviri hizmetleri sunan tercüme büroları tarafından kullanılıyor. Çevirmenlerin kaliteli içerik elde edebilmeleri için çeviri araçları hayati öneme sahip. Şunu da unutmamak gerekir ki, bu çeviri uygulamaları yalnızca birer araçtır ve haliyle bir tercüme bürosunda çalışan bir çevirmenin yerine geçemez. Dosyaların düzenlenebilir bir biçimde gönderilip gönderilmediğine bakılmaksızın, çevirisi yapılacak materyaller bu uygulamalara aktarılır. Bu araçlar, tüm çeviri sürecini destekleyebilecek farklı özellikler sunar.

Bu araçlar kullanılmadan yapılan çeviri ile çeviri araçları yardımıyla yapılan çeviri arasındaki fark göz ardı edilemez. Kaliteli içerik, çeviri araçlarının yardımıyla çevrilen belge üzerinde deneyimli bir çevirmenin çalışmasıyla elde edilir. Bu, işi daha kolay, daha hızlı ve daha doğru hale getirir. Yüksek kaliteli içerik üretmek isteniyorsa, bu çeviri araçlarının kullanımı kesinlikle göz ardı edilmemeli. Bu çeviri araçlarını kullanmanın bir diğer önemli nedeni ise üretilen içerikteki tutarlılık. Müşteri olarak, siz talep etmedikçe belgeleriniz her zaman aynı çevirmen tarafından çevrilmeyecektir. Ancak tüm çevirmenler bu araçları kullanıyorsa tutarlılık ihlali olmaz. Ayrıca projeniz çok büyükse ve üzerinde farklı çevirmenler tarafından çalışılması gerekiyorsa, bu araçları kullanmak tutarlılığı artırır. Bu araçlardan bazılarına bir göz atalım.

Çeviri Kalitesi ve Araçlar….

 

1. ZAMZAR Dönüştürücü

ZAMZAR, çevirmenler tarafından kullanılan çevrimiçi bir uygulamadır. Kullanımı ücretsiz olan ZAMZAR, PDF belgelerini Word dosyalarına dönüştürür. İnternet’te bulunan ve çevirmenlere iletilen çoğu belge üzerinde düzenleme yapılamayan PDF formatında gelmektedir. PDF formatında iletilen her belgenin düzenlenebilmesi için Word formatına dönüştürülmesi gerekir. ZAMZAR, tüm PDF belgelerini Word’e dönüştürebilen çevrimiçi bir dönüştürücüdür.

Dosyalarınızı yükledikten sonra dönüştürücü işlemi birkaç saniye içinde tamamlayacağından, dönüştürücüyü kullanmak oldukça kolaydır. Fakat bu dönüştürücü tüm PDF türlerini çalıştıramadığından, bazı PDF belgeleri için ek bir yazılıma ihtiyacınız olabilir. Ağırlıklı olarak PDF’den Word’e dönüştürücü olarak kullanılabilmesinin yanı sıra, csv, docx, odt, pub, wks, wpd, wps, pages gibi formatları da Word’e dönüştürmede kullanılabilir.

Bağlantı: https://www.zamzar.com/convert/pdf-to-word /

2. SmallPDF – PDF Birleştirici

Çevirmenlerin karşılaştığı en can sıkıcı şeylerden biri, aynı yapıdaki farklı PDF dosyalarıyla çalışmaktır. Aynı durum, elinizdeki devasa boyutlu dosyaları aynı anda yönetmeniz gerektiğinde de geçerlidir. Bu dosyaların birden fazla kez düzeltilmesi gerekiyorsa, bu başka bir sorun doğurur. PDF birleştirici, dönüştürücülerden sonra çevirmenler için önemli bir araçtır. Metin dosyalarını düzenlemeyi bitirdikten sonra, bu dosyaları müşteriye PDF formatında iletmeniz gerekir.

Düzeltme işlemini daha kolay hale getirmek için PDF dosyalarını birleştirebilir ve bunları tek bir belge olarak Word’e dönüştürebilirsiniz. Small PDF, birden fazla PDF dosyasını birleştirerek uygun dosya yönetimi için kullanılır.

PDF dosyalarını birleştirerek, farklı PDF belgelerini açıp incelemek zorunda kalmadan belgedeki farklı tasarımları rahatlıkla gösterebilirsiniz. Kolay erişilebilirliğin yanı sıra, cihazlarınızda fazlasıyla alan tasarrufu sağlarsınız. SmallPDF, tüm işletim sistemlerinde kullanılabilen bir birleştirme aracıdır. Bu sayede SmallPDF’i tüm belgeleriniz için farklı cihazlarda kullanabilirsiniz.

Bağlantı: https://smallpdf.com/merge-pdf

3. SmallPDF – PDF Ayırıcı

Diğer dosya türlerine kıyasla PDF belgelerinin ayrılması daha zordur. Hiçbir PDF belgesi kolayca ayrılamamakla birlikte, belgenin ayrılması gerekiyorsa, bu işlemi gerçekleştirebilecek bir araç kullanmanız gerekir. Büyük boyutlu bir PDF belgeniz olduğunu, ancak tüm dosyanın yalnızca bir bölümünü kullandığınızı varsayalım. Belgenin istediğiniz bölümlerini asıl belgeden ayırmak için SmallPDF’in ayırıcısını kullanabilirsiniz.

Sınırlı bant genişliğine veya depolama alanına sahip bir cihaz kullanıyorsanız, bu yöntem size alan kazandırır. Buna ek olarak e-postalarınızı hızlıca göndermenize ve dosyaların yükleme sürelerini hızlandırmaya yardımcı olur. Büyük dosyaların aktarılması genellikle daha uzun sürdüğünden, bu durum bir belgenin tamamını göndermeden önce doğruluğunu teyit etmesi gereken çevirmenler için önemli bir sorundur. PDF ayırıcı ile hem site yüklenme hem de e-posta gönderme sürelerinde gözle görülür bir iyileşme elde edersiniz. Ayrıca, PDF dosyalarını indirecek kişiler için de indirme sürelerini hızlandırarak zaman kazandırır.

Bağlantı: https://smallpdf.com/split-pdf

4. SmallPDF – PDF Kilidi Açma

Bir çevirmenin kullandığı faydalı araçları sayarken, PDF dosya kilidi açıcıdan bahsetmemek olmaz. Bu araç da çevirmenlerin işlerini kolaylaştıran temel araçlardan biridir. Müşterilerin zaman zaman kilitli PDF dosyaları gönderdiği görülmüştür. PDF dosyasını düzenlemek veya düzenlenebilir bir sürüme dönüştürmek için önce dosyanın kilidi açılmalıdır. Bunun için ise ya belgenin parolasını bilmeniz ya da bir PDF kilidi açıcı kullanmanız gerekir.

Kilitli PDF dosyalarıyla çalışmak çoğu çevirmenin karşılaşmak istemediği bir durum olduğundan, böyle bir aracın varlığı çevirmen için çok önemlidir. Bu aracın kullanımı güvenli olduğu için çevirmenin yüklenen dosyaların güvenliği konusunda endişelenmesine gerek yoktur. Yazılıma herhangi bir işletim sistemi yüklü cihaz üzerinden, istenildiği zaman erişilebilir. PDF dosyalarınızın kilidini kolaylıkla açabilmeniz için ihtiyacınız olan tek şey ise stabil bir internet bağlantısı.

Bağlantı: https://smallpdf.com/unlock-pdf

5. SmallPDF – Döndürücü

Bir çevirmen olarak kullanabileceğiniz birçok özelliğe SmallPDF ile erişebilirsiniz. Metin dosyalarını düzenleyip dönüştürmek için kullanılan tüm özellikler arasında en önemlilerinden biri döndürme özelliğidir. Daha önce hiç PDF belgenizin sayfalarının karmakarışık olduğu bir an ile karşılaştınız mı? You’re dine with editing the document but you have to go through the hassle of rearranging the pages once again? Bu her ne kadar kolay bir iş gibi görünse de, aslında hataya fırsat vermeyecek kadar önemli.

SmallPDF döndürme özelliği ile bir veya birden fazla sayfayı istediğiniz zaman döndürebilirsiniz. Sayfaların sırasını da istediğiniz şekilde yeniden düzenleyebilirsiniz. Sayfaları geçici veya kalıcı olarak döndürüp dosyayı kaydedebilirsiniz. Bu özellik, herhangi bir işletim sistemi yüklü tüm cihazlarda çalışır ve PDF dosyalarını kolaylıkla her yerde, her zaman döndürmeyi ve kaydetmeyi sağlar.

Bağlantı: https://smallpdf.com/rotate-pdf

6. SmallPDF – PDF E-İmza

e-İmza çevirmenler için önemli bir araçtır. Bu yazılımla dijital imzalar ve paraflar oluşturabilir, belgeleri elektronik olarak imzalayabilirsiniz. Güvenli ve uyumlu e-imzalar, çevirmenler tarafından belgelerin güvenliğini sağlamak ve orijinalliğin korunmasına yardımcı olmak için kullanılır. Örneğin, günümüzde seyahat ederken ihtiyacımız olan şeylerden biri çevrilmiş bir negatif COVID-19 testidir.

Testinizin sonucu gideceğiniz ülkenin ana dilinde hazırlanmamışsa, bu belgenin çevrilmesi gerekmektedir. Bunun içinse sektörde tanınmış bir tercüme bürosuna başvurulmalıdır. Çevirmenlerin çoğu, orijinalliği korumak için belgeleri ve dosyaları elektronik olarak imzalamak için e-İmza’yı kullanır. Bu özellik ile başkalarının belgenizi imzalamasını da talep edebilirsiniz. Güvenli bir yazılım olan PDF e-İmza, elektronik imzalar için yasal eIDAS standartlarına uygundur.

Bağlantı: https://smallpdf.com/sign-pdf

7. OnlineCamScanner

Ofis işleri bazen kameralı belge tarayıcı kullanmayı gerektirir. Benzer bir durum akademik çalışmalar için de geçerlidir. Çevrimiçi kameralı belge tarayıcı, ofis işlerini ve akademik çalışmaları kolaylaştırır. Bu uygulamayı kullanarak, bir belgenin fotoğrafını çekebilir ve meslektaşlarınızla veya müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Bazı zamanlarda ise aldığınız notları paylaşmak isteyebilirsiniz.

Çevrimiçi kameralı belge tarayıcı, belgelerinizi fotoğraf şeklinde hızlı, basit ve güvenilir bir şekilde paylaşmanızı sağlar. Kullanımı da oldukça kolay olan son derece etkili ve güvenli bir belge tarayıcısıdır. Program ayrıca renkli görüntüleri birkaç tıklamayla net bir şekilde taranmış belgelere dönüştürmeye yardımcı olur. Tarayıcı, görüntülerdeki metni belirgin kılar.

Çevirmenler hem orijinalliği ve tutarlılığı korumak, hem de çalışırken zaman kazanmak için bu uygulamalara ihtiyaç duyar. Proje yönetimi sürecini daha iyi yönetmek istiyorsanız, bu yardımcı uygulamaları kullanmak elzemdir. Diyelim ki elinizde büyük bir proje var ve bu projede birden fazla çevirmen görevlendirmek istiyorsunuz. Tüm proje genelinde tutarlılık elde etmek istiyorsanız, bu uygulamalar tercümanlarınız için olmazsa olmaz. Bu uygulamalar sayesinde projelerinizi gerçek zamanlı yönetmeniz de mümkün.

Bununla birlikte, yukarıda bahsettiğimiz uygulamalar ve başka uygulamaların çevirmenlerin emeklerinin yerini alamayacağının da altını çizelim. Bu uygulamaların zamandan tasarruf etmek ve eldeki işi kolaylaştırmak amacıyla kullanılıyor. Böylece proje yönetimi süreci daha da kolaylaşıyor.

Bağlantı: https://onlinecamscanner.com/

 

Ankara Yeminli Tercüme | Ankara Yeminli Çeviri

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
Bsi Tercümanlık Bürosu
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?