Çeviri Proje Yöneticisi

Çeviri Proje Yöneticisi

Çeviri Proje Yöneticisi

Çeviri Proje Yöneticisi

Farklı dilleri konuşan insanlarla uğraşmak zorunda olduğumuz küreselleşmiş bir dünyada yaşıyoruz. İletişim engellerini hafifleten çeviri hizmetleri sayesinde. Çeviri hizmetleri küresel dünyada büyük önem taşımaktadır. İşletmenizi sınırların dışına genişletmenize yardımcı olur. Dolayısıyla kusursuz çeviri hizmeti alamıyorsanız global müşterilere ulaşmanız imkansız hale gelecektir. Dahası, küresel iş dünyası çok dinamik ve gelişmeye devam ediyor. Bu nedenle, küresel ticarete ayak uydurmak için zamanında çeviri hizmetlerine ihtiyacınız var. Nitelikli bir proje yöneticisi,  yerelleştirme projeleri için işe alınırsa, hızlı bir geri dönüş süresi içinde son teknoloji çeviri hizmetleri sağlayabilir. Proje yöneticileri, bir projenin tamamlanması için tüm ekip üyelerini nasıl yanlarında götüreceklerini bilirler. Dahası, önce hangi göreve başlayacağını, hiçbir görevin birbiriyle çakışmaması için nasıl zamanlanacağını bilir. Basitçe söylemek gerekirse, bir PM çeviri sürecini hızlandırır ve kaliteli sonuçlar verir.

Çeviri Proje Yöneticisi Kimdir?

Bir çeviri projesi yöneticisi, bir çeviri projesi veren çeviri ekibini ele alan ve yöneten bir kişidir. Bir çeviri projesi farklı belgelerle ilgilenir. Bunlar yasal, ticari, tıbbi ve diğer farklı konular olabilir. Dil çiftleri de değişir. Unutulmaması gereken önemli nokta, çeviri proje yöneticilerinin çeviri olan temel bir görevle uğraşmadığı, görevin yönetim tarafıyla ilgilendiğidir. Çünkü kendileriçevirmendeğiller. Daha önce çeviri projelerini denetlemiş bir kişi bu pozisyon için uygundur.

Proje Yöneticisi Tek Bir İletişim Noktasıdır.

Bir çeviri projesi tek bir kişi tarafından ele alınmaz. Sorunsuz çeviri üreten tüm ekip çevirmen, editör, düzeltmen, masaüstü yayıncı ve kalite güvence ekiplerini içerir. Bir müşteri çeviri isteğinde bulunur ve isteği alan bir kişi proje yöneticisidir. Bu nedenle, proje yöneticisi müşteri ile çeviri ekibi arasında bir temas noktasıdır. Proje yöneticisinden hem çeviri ekibi hem de müşteri için 7/24 ulaşılabilir olması beklenir. Bu şekilde, ortaya çıkabilecek herhangi bir çeviri sorununu çözebilir. Ayrıca, müşteri projede bazı değişiklikler yapmak isterse, proje yöneticisi onlar için oradadır. Her proje yöneticisinin, müsait olmaması durumunda sorumluluğu üstlenebilecek bir müdür yardımcısı vardır. Bir proje yöneticisi, değişiklik talepleri alır almaz çeviri projesinde hemen değişiklik yapacak kadar hızlıdır.

Proje Yöneticisi Müşterinin Tercihlerini ve Özel Gereksinimlerini Anlar.

Yetkin bir proje yöneticisi, çeviri projelerinin teknik yönlerini bilen bir kişidir. Örneğin, dil nüanslarına göre iletişim stratejisi ve yazma stili. Çeviri bürosunu temsil eder ve çeviri ekibinin müşterilerin gereksinimlerine göre çalıştığından emin olur. Ayrıca, çeviri projelerinde tüm bölgesel ve kültürel incelikler ele alınmaktadır.

Çeviri ekibi arasındaki sorunları çözer.

Normalde, çeviri projesi çevirmen, editör ve düzeltmen olmak üzere üç kişi tarafından yürütülmektedir. Aralarında herhangi bir çatışma ortaya çıkarsa, bunu bir proje yöneticisi ile tartışmaları gerekir. Fikir çatışması nedeniyle aralarındaki çatışmayı çözecektir. Çeviri sürecini daha sistematik ve şeffaf hale getirmek için bir çeviri ekibinden fikirler alacaktır. Zaman zaman, çevirmenlere çok yardımcı olan profesyonel fikirlerini verir.

Çeviri veya Yerelleştirme Ekibini Toplar.

Büyük bir çeviri projeniz var ve müşterinin sorduğu dil çiftleri size yabancı geliyor. Ne yapmalı. Alanlarında uzman bir uzman ve yerli çevirmenler bulmaya çalışmak sıkıcı bir iştir. Burada proje yöneticisi sizin için çok faydalıdır. Dünyanın dört bir yanından yerli çevirmenleri ve konu uzmanlarını bir araya getirmektedirler. Böylece çeviri çalışmalarına zamanında başlanabilmektedir. Yetkin çevirmenleri ve konu uzmanlarını bir araya getirdikten sonra, proje yöneticisi çeviri projesini beceri setine göre atar. Bu, çeviri projenizin endüstri ve dilbilimci uzmanları tarafından ele alınmasından memnun kalmanızı sağlayacaktır.

Programları ve Zaman Çizelgelerini Önemseyin

Yetkin bir çeviri yöneticisi, projenin zamanında tamamlanmasını sağlar. Çeviri görevlerini ekip arasında birbirleriyle örtüşmeden ve başarısız olmadan sistematik olarak yapılacak şekilde dağıtır. Çeviri projesinin kapsamını müşterinin talebine göre değiştirme yetkisine sahiptir. Proje yöneticileri, editör ve düzeltmen, ekibin daimi üyeleridir, oysa çevirmenler çeviri projesinin kapsamına göre değişebilir. Bir proje yöneticisi, çeviri projesini zamanında tamamlayabilecek bir çevirmen ekibi oluşturur.

Çeviri sürecini yönetir ve gerekli aksesuarları sağlar.

Bir çeviri proje yöneticisi, tüm çeviri sürecini yönetmekten ve onlara gerekli tüm yardımı sağlamaktan sorumludur. Çeviri iş akışlarını müşterilerin taleplerine göre özelleştirir. Ayrıca müşterilere kusursuz çeviri hizmetleri sunmak için kalite güvence kontrol listeleri hazırlamaktadır. Ayrıca, proje yöneticisi çevirmenlere çeviri projesine özgü sözlükler ve çeviri belleği sağlar. Bunları görevlerinizde kullanırsanız, çok fazla zaman ve para tasarrufu sağlarlar. Bir çeviri proje yöneticisine sahip olmanın en iyi yanı, her görevi belgelemesi ve gelecekteki projeler için kullanılabilmesi için değerlendirmesidir.

Herhangi Bir Güçlük Çekmeden Tamamlayın.

Çeviri projesinin sonunda, çeviri proje yöneticisi projenin tüm unsurlarını tartışır ve müşterilerden geri bildirimde bulunmalarını ister. Müşteri dışında, çeviri proje yöneticisi her çevirmen ve editörün görevini değerlendirecektir. Ek olarak, yetkin yönetici proje sonrası değerlendirmeyi de gerçekleştirir. Bu süreçte, çıktıları gözden geçirir ve tamamlanan projeden bir ders çıkarmak için notlar alır. Projeden öğrenilen ders, gelecekteki projelerde çeviri iyileştirmeleri için önerilerde bulunmalarını sağlar.

Özet:

Son teknoloji çeviri hizmetlerini zamanında alıp almayacağınız konusunda endişeli misiniz? Maliyet, kalite ve zaman sizi rahatsız eden şeylerdir. Ancak, her projeye bir çeviri projesi yöneticisi atayan çeviri şirketine bir çeviri projesi veriyorsanız, endişelenmenize gerek yoktur. Çok fazla stres almadan, hızlı bir geri dönüş süresinde ve ekonomik oranlarda kusursuz çeviri hizmetleri alacaksınız.

Diğer makalelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?