Çince

Çince

Çince

Basitleştirilmiş Çince & Geleneksel Çince

Basitleştirilmiş Çince daha az karakter ve kontur kullanmaktadır. Çin’in yanı sıra Singapur ve Malezya’da belirgin bir şekilde kullanılmaktadır.
Geleneksel Çince daha uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Karakter başına daha fazla karakter ve kontur kullanarak daha karmaşıktır. Hong Kong, Makao, Tayvan’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Hala dünyadaki Çin toplulukları tarafından kullanılmaktadır.

Geleneksel Çincenin Rolü

Adından da anlaşılacağı gibi, geleneksel biçimi binlerce yıl boyunca ve Çin’de sayısız nesiller boyunca kullanılmıştır.

Yazılı Çince, Han Hanedanlığı döneminde ortaya çıktı. Bu yüzden Geleneksel karakterler yüzyıllardır etrafta dolaşmaktadır.

Anavatanı basitleştirilmiş versiyonu kullanmasına rağmen, Hong Kong ve Tayvan vatandaşları, büyük ölçüde onları anavatanından ayrı tutan siyasi bir ayrılık nedeniyle dilin geleneksel versiyonunu kullanmaktadır.

Geleneksel Çince, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya gibi dünyadaki denizaşırı Çinli topluluklar tarafından da kullanılmaktadır. Bu eğilim, insanlar anakara Çin’den göç ettikçe değişebilmektedir.

Basitleştirilmiş Çincenin Tarihi ve Kökeni

Nispeten modern bir kavramdır. Yirminci yüzyılın ortalarında, 1950’lerde ve 1960’larda, Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti, dilin yazılı biçimini, özellikle de hem anadili hem de anadili olmayanlar için okuryazarlığı teşvik etmek için karakterleri basitleştirmeye çalışmıştır.

Bu noktada, iki farklı versiyonu genel kullanıma sunuldu: Geleneksel ve Basitleştirilmiş.

İlk oluşturulduğunda, fikir, dillerin kendilerinde hiçbir fark olmayacağıydı. Ancak yalnızca karakterlerin biçimini oluşturmak için kullanılan metodolojide bir fark olacağıydı.

Basitleştirilmiş Çince karakterler daha az kontur kullanılmaktadır. Geleneksel Çince karakterlerden daha kolay yazılır.

Basitleştirilmiş Çincenin gelişimi üzerindeki diğer birincil etki:

– Son birkaç on yılda Çin Halk Cumhuriyeti ile Hong Kong ve Tayvan arasındaki siyasi huzursuzluk olmuştur.

Bu çatlak, farklı lehçelerin ve yazılı formlarının nasıl kullanıldığı konusunda bazı küçük farklılıklar yaratmıştır. Bu küçük varyasyonlar,  bir çevirmen için özellikle zorlu bir dil haline getirmektedir. Çünkü etkili bir şekilde tercüme etmek için belgenin nereden geldiğini tam olarak anlamaları gerekmektedir.

Fakat nihayetinde, Çin dili ve sonraki tüm diyaloglar, binlerce yıl öncesine dayanan uzun ve hikayesi olan bir yazılı ve sözlü dil tarihini temsil ediyor. Böyle bir tarih, özellikle  gezegendeki en çok konuşulan diller arasında olduğu şu anda, saygı duymaya ve incelemeye değer.

İkisi Arasında Seçim

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Çince konuşan topluluklara ulaşmak istiyorsanız, hangisini seçersiniz? Tarihsel olarak, bu topluluklar Geleneksel olanı kullanmaktadır. Bununla birlikte, daha fazla insan Çin’den Amerika Birleşik Devletleri’ne göç ettikçe bu durum değişmektedir.

Seçtiğiniz sürüm büyük ölçüde aşağıdaki gibi faktörlere bağlı olacaktır:

Hedef kitleniz kimler?
Nerede bulunuyorlar?
Çevirinin amacı nedir?
Bazı durumlarda, düzenlemeler ihtiyaçlarınızı belirleyebilmektedir.

Yazılı Çince söz konusu olduğunda, Geleneksel olan belirtilmektedir. Bununla birlikte, Geleneksel Çince hala birçok amaç için gerekli olsa da, gelecek Basitleştirilmiş için önemli bir rol oynayacaktır.

Yazılı dilin daha modern versiyonu, büyük ölçüde internetin etkisiyle beslenen zaman içinde gelişmiştir. Zorunluluktan yeni kelimeler ortaya çıktı – “internet”, “sabit disk”, “akıllı telefon”, “yazılım” vb.

Doğal olarak, bu yeni kelimeler Kantonca ve Mandarin’in yanı sıra Basitleştirilmiş ve Geleneksel ‘de farklı şekilde ifade edilmektedir.

İhtiyaçlarınız için hangi seçeneğin en iyisi olduğundan emin değilseniz, güvenilir bir çeviri uzmanı sizi doğru yönde yönlendirmenize yardımcı olabilir.

Çeviriyle İlgili Diğer Hususlar

Basitleştirilmiş ve Geleneksel Çince sadece yazılı kelimeyi ifade etmektedir. Ancak, Mandarin ve Kantonca konuşulan kelimenin lehçelerini ifade etmektedir. Bu nedenle Mandarin veya Kantonca, belge çevirisi için kullanılamaz. Basitleştirilmiş veya Geleneksel Çincede yorumlama yapılamaz.

Çince tercümeye ihtiyacınız olduğunda tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek.!!

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?