Danca Tercüme

Danca Tercüme

Danca Tercüme

Bu yazımızda sizlere Danca tarihi ve Danca tercüme işleminden bahsedeceğiz.

Danca Tercüme ve Danca Tarihi

Hint-Avrupa dil ailesinin Germen kolunun Doğu İskandinav grubuna aittir. Danca, Norveççe ve İsveççe ile yakından ilişkilidir. Bu üç dil, İskandinavya’nın şu anda Norveç, Danimarka ve İsveç olan bölgelerinde konuşulan Eski İskandinavya’dan gelişmiştir.

Bugüne kadar, Danimarkalılar, Norveçliler ve İsveçliler tercümana ihtiyaç duymadan birbirlerini anlayabiliyorlar. Yüksek derecede karşılıklı anlaşılabilirliğe rağmen, her üç dili de lehçe olarak düşünmek uygun olmayacaktır. Çünkü Danimarkalılar, Norveçliler ve İsveçliler bu dilleri kendi ülkelerinde standartlaştırılmış, farklılaştırılmış yazı ve telaffuz standartlarına sahip resmi diller olarak görmektedirler.

Danca ve İsveççe, Norveççe’den önce standartlaştırılmış diller haline geldi. Reformdan bu yana, Kutsal Kitap bu dillerin her birine çevrildiğinde bağımsız diller haline gelmişlerdir.

Danca

Danimarka’nın kendi Lutheran Kilisesi ve kendi İncil’i vardır. Danimarka, Kopenhag ve çevresinde konuşulan dile dayanan bir yazı dili geliştirmiştir. Danimarka da bu dili Norveç’e dayatmıştır.

İsveç dili

1526’da Danimarka yönetiminden bağımsızlığını kazandıktan sonra, Stockholm ve çevresinde konuşulan dile dayanan bir yazı dili geliştirmiştir. İsveç, Danimarka ve Norveç eyaletlerini ele geçirdiğinde, İsveç senaryosunu da benimsemiştir.

Norveç dili

Norveçliler, Danimarka yönetiminin dört yüzyılı boyunca (1380-1814 yılları arasında) Danca yazmayı öğrendiler. Ancak, konuşulan dil farklı şekilde gelişmiştir. Danimarka’dan bağımsızlıklarını kazandıktan sonra, Norveçliler, Danca gibi yazılmış olmasına rağmen, fonetik sistemi ve kelime dağarcığı bakımından ondan farklı olan standartlaştırılmış bir konuşma dili ile bırakılmışlardır. Bu dil bugün Bokmål olarak bilinmektedir. Bu nedenle, Bokmål, konuşulan biçiminde eski Norveççe’den ve yazılı biçiminde eski Danimarkaca’dan türemiştir.

Danca Lehçeleri

Danca genellikle iki büyük diyalektik gruba ayrılmaktadır.

Bornholmsk (Doğu Danimarkaca)
Sønderjysk (Güney Jutlandic)

Standart Danca, Kopenhag ve çevresinde konuşulan Doğu Danca’ya dayanmaktadır. Büyük şehirlerde konuşulmaktadır. Dahası, okullarda öğretilmektedir. Medyada da kullanılmaktadır. Danimarka toprakları birçok ada ve yarımadadan oluştuğundan, başka birçok bölgesel lehçe vardır ve hepsi karşılıklı olarak anlaşılabilir değildir.

Danca Konuşmacılar

Danca, Danimarka’nın fiili ulusal dilidir. Grönlandca ile birlikte Grönland’ın ulusal dilidir ve Faroe Adaları’ndaki ilkokullarda zorunlu bir derstir. Danca, Danimarkalı azınlık tarafından, Almanya’nın Danimarka sınırındaki bir bölgesi olan ve korunan bir azınlık dili statüsüne sahip olduğu Güney Schleswig’de de kullanılmaktadır. Danimarka’da 5,4 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.

Ayrıca Kanada, Almanya, Grönland, İzlanda, Norveç, İsveç, Birleşik Arap Emirlikleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nde de konuşulmaktadır. Dünya çapında Danca konuşanların toplam miktarının yaklaşık 5,6 milyon olduğu tahmin edilmektedir.

Danca tercüme ihtiyaçlarınız için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek. Danca tercüme işlemi yeminli Danca tercümanlarımız tarafından gerçekleştirilmekte olup, Ankara 41. Noterliği tarafından onaylanmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?