Diploma Denklik Belgesi

Diploma Denklik Belgesi

Diploma Denklik Belgesi

Diploma Denklik Belgesi Nedir?

Denklik, Yurtdışında kazandığınız diplomalarınızın, Türkiye’deki eğitim kurumlarının diplomalarına eşdeğerliğinin tespit edilmesini ifade eder.  Lakin, her diplomanın denkliği bulunmamaktadır.  Bu nedenle, sadece Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınmış olan yurtdışı eğitim kurumlarından alınan diplomaların denkliği vardır. Diplomanızın denkliğini bildirir belgeye de diploma denklik belgesi denir.

Lisans denkliği nasıl alınır?

 • Denklik almak için öncelikle lisans diplomalarının ve transkriptlerinin noter onaylı çevirisini YÖK’e ibraz etmelidir.
 • Eğer çevirisi yurtdışında yapılmışsa, Türkiye Cumhuriyeti dış temsilcilikleri tarafından onaylanan tercümesini Yükseköğretim Kurumu’na sunmalıdır.
 • Transkript içerisinde lisans eğitimi süresince aldıkları derslerin ders saati, ders kredisi ve ders notlarının yazması gerekmektedir.
 • Avrupa Birliği ülkelerinde tamamlanan lisans eğitimleri için gereken denklik işlemlerinde diploma ekinin de noter onaylı çevirisi gereklidir.

Noter Onaylı Diploma Çevirisi Nedir?

Yeminli tercümanlar tarafından çevrilmiş diploma belgenizin noter tarafından onaylanmasına denmektedir. Böylece, noter onayı alınan diploma çevirileri diploma apostil onayı alabilmektedir.

Yüksek lisans denklik belgesi nasıl alınır?

 • Yurtdışında eğitimini tamamlayan kişiler, yüksek lisans denkliği almak için öncelikle lisans denkliğini tamamlamış olmalıdır.
 • Yüksek lisans diploması ve transkript belgelerinin noter onaylı  tercümesini Yükseköğretim Kurumu’na sunmalıdır.
 • Eğer çevirisi yurtdışında yapılmışsa, Türkiye Cumhuriyeti dış temsilcilikleri tarafından onaylanan tercümesini Yükseköğretim Kurumu’na sunmalıdır.
 • Transkriptte yüksek lisans eğitimi süresince aldıkları derslerin ders saati, ders kredisi ve ders notlarının yazması gereklidir.
 • AB ülkelerinde tamamlanan yüksek lisans eğitimi için gerekli olan denklik işlemlerinde diploma ekinin de noter onaylı çevirisi gereklidir.

 Yüksek lisansınızı tezli program olarak tamamladıysanız;
Bunlara ek olarak, yüksek lisans tezlerinin kapak ve özet sayfalarının da noter onaylı çevirisi gereklidir.

Doktora denklik belgesi nasıl alınır?
 • Doktora denkliği almak için sırasıyla lisans ve yüksek lisans denkliklerini tamamlamış olmalıdır.
 • Doktora diploması ve transkript belgelerinin noter onaylı tercümesini Yükseköğretim Kurumu’na sunmalıdır.
 • Eğer çevirisi yurtdışında yapılmışsa, Türkiye Cumhuriyeti dış temsilcilikleri tarafından onaylanan tercümesini Yükseköğretim Kurumu’na sunmalıdır.
 • Transkriptte doktora eğitimi süresince aldıkları derslerin ders saati, ders kredisi ve ders notlarının yazması gereklidir.
 • AB ülkelerinde tamamlanan doktora eğitimi için gerekli olan diploma ekinin de noter onaylı çevirisi gereklidir.
Diploma Eki Tercüme Nedir?

YÖK’ün, diploma denkliğini yapması için Avrupa Birliğine üye olan ülkelerden talep ettiği belgelerdir. Ayrıca, Bologna sürecine dâhil olan ülkelerden alınan diplomalar için de talep edilmektedir. Bu sebeple, diploma denkliği almak isteyenler diploma eki tercüme yapılmasına ihtiyaç duymaktadır.  Diploma eki tercümesi, diplomanızın orijinal dilinden Türkçeye çevrilmesidir.

Diploma denklik başvurularında ihtiyacınız olan diploma, diploma eki ve transkript çevirileriniz için tek yapmanız gereken bize ulaşmak.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?