Farklı Dil Öğrenme

Farklı Dil Öğrenme

Farklı Dil Öğrenme

Farklı Dil Öğrenme Stillerini Keşfetmek

Bu küreselleşmiş dünyada, farklı dilleri konuşan insanlarla etkileşime girmemiz gerekiyor. Polyglot bireylere tek dilliler üzerinde tercih edilmektedir. Her birimizin yeni bir dil öğrenmenin ardında farklı bir neden var. Örneğin, farklı bir ülkeye göç etmek, küresel bir şirkette iş bulmak veya yabancı bir ülkede yüksek öğrenim görmek istiyorsanız, bir dil öğrenmeniz gerekebilir. Dahası, dünyanın güzelliğini keşfetmek istiyorsanız, bir dil öğrenmek hayatınızı kolaylaştıracaktır. Herhangi bir iletişim engeli olmadan insanlarla iletişim kurabilirsiniz. Yeni bir dili nasıl öğrenebiliriz? Öğrenme doğumumuzdan başlar. Çocukluğumuzda konuşmayı dinleyerek öğrendik. Bir dili öğrenmek için tüm bilişsel duyularımıza ihtiyacımız var.

Tüm Duyuları Kullanarak Dil Öğrenmek

Leipzig’deki Max Planck İnsan Bilişsel ve Beyin Enstitüsü, yapay dil Vimmish’i kullanarak araştırma yaptı. Bu dil, insanların yabancı dil terimlerini nasıl ezberleyebileceklerini incelemek için yenilenmiştir. Araştırmacılara göre, beyin onu farklı duyusal algılarla koordine edebiliyorsa, kelime öğrenmek kolaydır. Beynin motor sistemi hayati bir rol oynar. Herhangi birimiz yabancı bir dilde bir kelime dağarcığını dinler ve onun hareketlerini görürsek, kelime dağarcığını daha kolay ezberleyebiliriz. Dahası, kelimeleri tasvir eden görüntülerden öğrenmek, ancak daha az ölçüde de yararlıdır. Birkaç duyuyu, özellikle jestleri içeren öğrenme yöntemleri, dinleme ve okumadan daha etkilidir.

Sözlü ve Yazılı Dil Arasındaki Fark

Sözlü ve yazılı dil, farklı amaçları nedeniyle farklıdır. Yazılı dil kalıcıdır, okuyucu mesajı anlamadığı takdirde tekrar tekrar okuyabilir. Öte yandan, konuşma geçicidir. Yazmak pasiftir, doğrudan etkileşime girmenize gerek yoktur. E-postalar ve kişisel yazılı mektuplar gibi bilgisayar tabanlı iletişimleri içerir. Okumadan veya yazmadan önce konuşmayı öğreniriz ve genellikle evde başlar. Ancak, okula gitmeye başladığımızda okumayı ve yazmayı öğreniriz. Bazı insanlar yazılı dilin konuşmaya kıyasla öğrenilmesinin zor olduğunu düşünür. Algılarında yanılıyorlar. Sözlü dil de yazılı dil olarak zordur, ancak karmaşıklığı doğası gereği değişir. Temel fark, yapıların kullanımındadır.

Diğer fark, bazen konuşmadan önce düşünmemiz gerektiği, ancak bazen yerinde düşünürken kendiliğinden konuşmamız gerektiğidir. Konuşmada, um ve er gibi daha basit yapılar kullanıyoruz. Farklı cümleleri tekrarlıyoruz ve bazen onları yeniden ifade etmemiz gerekiyor. Tonlama duraklamalarını ve tutumları da ileten kalıpları takip eder. Sözlü dilin tüm bu özellikleri dinleyicinin dili anlamasına yardımcı olur. İnsanlar genellikle notalardan yüksek sesle okunan dili yorumlamakta zorluk çekerler. Çünkü bu durumda, dil, insanların konuşulan dili anlamalarına yardımcı olan dolgu maddelerinden ve duraklamalardan yoksundur. Notlardan okunan konuşmaları ve dersleri takip etmek, jestler kullanılarak sunulan içerikten daha zordur.

Gayri resmi iletişim için gömülü ifadeler ve karmaşık cümleler kullanıyoruz. Yazılı olarak, planlamak için zamanımız olur. Ancak, konuşmada planlama için zaman yoktur. Konuşmayı zihnimizde inşa etmeli ve onunla birlikte gitmeliyiz.

 Öğrenme Stilleri

Her insan benzersizdir ve tercihleriniz veya öğrenme yetenekleriniz olsun, farklı bir özelliğe sahiptir. Bazı insanlar, eğitmenin onlara her şeyi yönlendirdiği geleneksel bir sınıf aracılığıyla dil öğrenirler. Şu anda hiç kimsenin bir dil öğrenmek için kolejlere ve okullara gidecek zamanı yok, bu yüzden çoğumuz internet üzerinden bir dil öğrenmeyi tercih ediyoruz. Bu zor ve hızlı bir kural değildir, çünkü bazı insanlar geleneksel uygulamalarla hızlı bir şekilde öğrenir ve bazıları dijital öğrenme teknikleri arar. Bir boyut herkese uymaz, bireylerin farklı öğrenme yeteneklerini tanımlamak için iyi bir ifadedir. İnsanların uzaktan eğitim kalibresi vardır. Bu nedenle, bazı insanlar bir dili hızlı bir şekilde öğrenirken, diğerleri çok zaman alır.

Dört tür öğrenme stili vardır: Görsel, İşitsel, okuma ve yazma, kinestetik ve dokunsal. Her stilin farklı özellikleri vardır. Herhangi bir birey için aynı anda çalışamazlar. En çok beğendiğiniz bazı özellikler başka bir kişi tarafından beğenilemez. Unutulmaması gereken önemli nokta, her öğrenme stilinin diğerinin yerini almamasıdır. İşitme, izleme ve deneyimleme gibi bilişsel yetenekler bir dili öğrenmek için çok önemlidir. Bir dil öğrenmek, herhangi bir konuyu incelemek gibidir. Öğrenme girişiminizi başarılı kılmak için, doğru öğrenme stilini keşfetmelisiniz. Öğrenme stilini keşfettikten sonra, öğrenme yeteneğinize göre benimsemelisiniz. Bu şekilde, tüm özveri ve çabalarınızı öğrenmeye koyabilecek ve daha az zamanla hızlı bir şekilde dil kullanacaksınız. Farklı dil öğrenme stilleri türlerine dalalım.

Görsel

İnsanlar bir şeyleri görmeyi ve gözlemlemeyi tercih ederlerse görsel bir öğrenme stili benimser. Diyagramlar, resimler ve videolar, filmler, renkler ve bilgi kartları gibi görsel medya aracılığıyla daha iyi öğrenirler. Bu öğrenme stili aynı zamanda mekansal öğrenme stili olarak da bilinir. Bu yaklaşımda, öğrencinin bilgiyi kolayca işleyebilmesi için somut materyal kullanılır. Görsel materyaller, öğrencinin resimleri kelimelerle görselleştirmesine yardımcı olur. Diyagramlarla ilgili sözcükleri ve tümcecikleri ezberlemek kolaydır. Renkli diyagramlar ve resimler sizi cezbediyorsa ve bir şeyleri hızlı bir şekilde öğrenmenizi sağlıyorsa, birçok görsel yardım ve görüntü içeren içeriği öğrenmeye devam edin.

İşitsel

Diyalogları ve oyunları seven ve sözlü talimatları yazılı talimatlara tercih eden bir kişiyseniz, işitsel öğrenme stili sizin için uygun bir seçenektir. Bu tür öğrenciler, yüzler yerine isimleri öğrenen insanlardır. Görsel öğrenenler derslerde dikkatlerini kaybederler, bu yüzden burada işitsel öğrenme stili devreye girer. Dersleri dinler ve ezberlerler. Bilgiyi sesler aracılığıyla zihinlerinde tutabilirler. Herhangi bir dilde akıcılık, bilgiyi dinleyerek ve kavrayarak en iyi şekilde elde edilebilir. İyi bir dinleyiciyseniz, bu sizin için harika bir beceridir ve daha fazla çalışmanıza gerek yoktur. Bir dil öğrenmek için bu stili tercih ediyorsanız, podcast’ler, sesli kitaplar gibi ses materyallerini kullanın. En iyi yanı, e-öğrenmeye de gidebilmenizdir.

Okuma ve Yazma

Okuma ve yazma, öğrenmenin en eski yoludur. Bu stil çoğunlukla çalışmalarda kullanılmaktadır. İnsanlar içeriği okur ve not alır. Dahası, içerikte zor kelimeler bulurlarsa, bir sözlüğe başvururlar. Okuma ve yazma ile insanlar bir dili kendi başlarına da öğrenebilirler. Kendilerini herhangi bir kursa kaydederlerse, bu stili takip eden eğitmen de sınavlara girer. Bu şekilde, öğrenciler okuduklarını ezberlemelidir, o zaman bir kağıda sözlü olarak yazmak için en iyi konumdadırlar. Okuyarak öğrenmenin en iyi yolu, en çok sevdiğiniz kitabı okumaktır. İlginizi çeken kitap, dil bilgilerini herhangi bir sıkı çalışma olmadan doğal olarak korumanıza yardımcı olacaktır.

Kinestetik ve Dokunsal

Kinestetik stile Dokunsal stil de denir. Bu tarzda, insanlar deneyim yoluyla ve aktiviteler yaparak öğrenmeyi severler. Etkinliklerde etkileşime girmektedirler. Kavramları anlamak için dokunmak ve hissetmek için ellerini kullanmaktadırlar. Bu tarz bir stili takip eden insanlar diğer stillere göre daha fazla mola verirler. Aktif bir öğrenme şeklidir. İnsanlar daha fazla iletişim kurar ve dili öğrenmek için kendilerini aktiviteye kaptırırlar. Bu tekniği kullanarak, deneyim ve hareketlerle öğrenebilirsiniz. Bu tarzda işe gidip gelmek çok önemlidir. Yabancı dilde bir oyun veya film izleyerek, yabancı konuşmacıları dinleyerek veya yabancı bir arkadaşınızla konuşarak bu tarzı takip edebilirsiniz. Kendinizi yeni dile maruz bırakmak, öğrencinin daha verimli bir şekilde öğrenmesine yardımcı olacaktır. Bu stili takip etmek istiyorsanız, dili ezberlemek için ana dili konuşandan dinlediğiniz cümleleri ve cümleleri tekrar tekrar tekrarlayın.

Bu yaklaşımın en iyi avantajı, dilin farklı lehçelerini tanıyacak olmanızdır. Yapılandırılmış öğrenme kursları da faydalı olsa da, insanların kitaplarla öğrenmeyi tercih etmediklerini bilmelisiniz. Anadili İngilizce olanlarla konuşarak, kitaplardan geçemediğiniz farklı sözlükleri anlayabilirsiniz. Bunları yapılandırılmış bir programa çevirmeye çalıştığınızda anlayamayacağınız ifadeleri anlayabilirsiniz.

Özet:

İlgi alanınıza göre öğrenme stilini seçmelisiniz. Örneğin, iyi bir dinleyiciyseniz, işitsel stile gidin. Dahası, hevesli bir gezginseniz, Kinestetik stili kullanabilirsiniz. Öğrenme tercihinizle rezonansa giren öğrenme stili, çabalarınızın ve zamanınızın çoğunu kurtaracaktır. Her öğrenme stilinin faydaları vardır. Bu nedenle, kendinizi tek bir stille sınırlamamanız önerilmektedir. Farklı stillerin bir karışımını kullanın, öğrenme yolculuğunuzu keyifli hale getirecek ve öğrenme hızınızı artıracaktır.

 

Ankara Yeminli Tercüme | Ankara Yeminli Çeviri

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?