Farsça

Farsça

Farsça

Farsça Tercümenin Ardındaki Kültür

Bir Hint-Avrupa dilidir. Son zamanlardaki haberlere dikkat ettiyseniz, Farsça’ nın İran’ın ulusal dili olduğunu biliyorsunuzdur. Ayrıca Tacikistan’da (çok daha eski bir biçimde), Afganistan’ın bazı bölgelerinde (Dari Farsçası) ve Pakistan’da birkaç küçük alanda da konuşulmaktadır.

İran’ın Orta Doğu ve Orta Asya’da böylesine önemli bir rol oynamasıyla, Farsça çeviri, sivil ve askeri liderler ve planlamacıların yanı sıra istikrarsız bir bölgeye yatırım yapmak isteyen uluslararası iş adamları için de önemli bir konudur.

Bu Hint-İran dili, güçlü Pers İmparatorluğu’nun dili olan Eski Farsça’ nın modern enkarnasyonudur.

Pers tarihinize bağlı değil misiniz?

Perslerin kötü adamlar olduğu 300 filmini izleyebilir (modern İranlıların dehşetine kadar). Veyahut, bir dakikanızı ayırıp Eski İran’ın başarısı üzerine düşünebilirsiniz.

1935 yılına kadar İran, İran olarak bilinmekteydi. Ahameniş İmparatorluğu veya Birinci Pers İmparatorluğu, yıllarca Eski Yunanlılarla savaştı, güç ve ticaret için yarıştı. Makedonya’nın Yunan kralı İskender, Batı’da “Büyük” olarak bilinirken, İran’da “Lanetli” olarak anılırdı. İskender’in Pers kralı III. Darius’u yenmesine dayanamayarak, Pers İmparatorluğu’nun dünya kültürüne katkısı oldukça etkileyicidir.

Farsça vs. Arapça: İki Dilin Nasıl Eşleştiğine Bir Bakış

Modern İranlılar, hoşgörülü bir imparatorluk yaratan, madeni paralarla takas edilen (bir ilk), Babil’in Asma Bahçeleri olarak bilinen bir dünya harikası inşa eden, gezegenin ilk otoyollarından birini inşa eden (Romalılar ana yollar inşa etmeye başlamadan önce), sıkıştırıcı bir vergi toplama sistemi kuran (eğlenceli) ve garip bir şekilde, monoteizme küresel başlangıcını veren atalarıyla övünebilirler.

Zerdüştlük, eski Farsçanın diniydi.

Zerdüştlük, İslam’ın ortaya çıkışından çok önce, eski Farsçanın diniydi. Bu erken monoteist inanç, Hıristiyanlık, İslam ve Yahudilik gibi daha sonraki tek tanrılı inançları etkilediği düşünülmektedir.

Bu dinlerin bugün ne kadar önemli olduğu göz önüne alındığında, modern İranlıların atalarının çağdaş toplum üzerinde oldukça etkili olduğu görülmektedir.

Tarih Çeviride Önemli Bir Rol Oynar

Çeviriyle ilgilenen insanlar için, dilin tarihini dikkate almaları çok önemlidir.

Yüzyıllar boyunca, Farsça ve öncülleri çeşitli senaryolarda yazılmış ve çeşitli yazılarda kullanılmıştır. Dini, laik, felsefi ve bürokratik kavramların hepsi çağlar boyunca Farsça’ da ortaya konmuştur. Modern Farsça, İslam’ın İran ulusu üzerindeki etkilerini yansıtan Arap senaryosuna dayanmaktadır.

Bu ülkenin tarihi uzun ve zengin bir tarihtir. Anadilinize veya anadilinizden Farsça’ ya çevirilerle uğraşırken hatırlamanız gereken bir şey budur.

Farsça tercüme ihtiyaçlarınız için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?