Gürcüce Yeminli Tercüme

Gürcüce Yeminli Tercüme

Gürcüce Yeminli Tercüme

Bu yazımızda Gürcüce yeminli tercüme hizmetimizin yanı sıra Gürcistan’ın tarihi ve kültürü ile ilgili aydınlatıcı bilgiler vermekteyiz.

Gürcüce Yeminli Tercüme Hizmeti

Sizlere anadili Gürcüce olan ve/veya anadil seviyesinde Gürcüce bilen alanında uzman tercümanlarımız vasıtasıyla Gürcüce yeminli tercüme hizmeti vermekten mutluluk duyarız. Ayrıca, Gürcüce yeminli tercüme hizmeti dışında Gürcüce ardıl tercüme ve Gürcüce simultane tercüme hizmeti vermekten de mutluluk duyarız.
Gürcüce yeminli tercüme, Gürcüce ardıl tercüme ve Gürcüce simultane tercüme ihtiyaçlarınız için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek.

Gürcistan Tarihi, Dili ve Kültürü

Gürcistan Tarihi

Gürcistan’ın tarihi, güçlü komşuların saldırganlığına karşı, kısa barış aralarıyla serpiştirilmiş sürekli bir hayatta kalma mücadelesi olmuştur.

Gürcistan’ın gücü ve etkisi, Kraliçe Tamar yönetiminde 12. yüzyılın sonları ve 13. yüzyılın başlarında zirveye ulaştı. 1220’den itibaren Moğol istilaları bu “altın çağı” sona erdirmiştir.

18. yüzyılın sonunda, Kral II. Erekle, Rusya’nın Büyük Catherine ile hayati bir ittifak kurdu, ancak kraliyet soyu 1801’de Ruslar tarafından devrilmiştir. Ardından tüm bölge istikrarlı bir şekilde Rus İmparatorluğu’na dahil edilmiştir.

Gürcistan, 1918’den 1921’de Kızıl Ordu’nun işgaline kadar kısaca bağımsızlık kazanmıştır. Sovyet lideri Joseph Stalin’in kendisi bir Gürcü olmasına rağmen (gerçek adı Djugashvili’ydi), cumhuriyet 1930’ların ve 40’ların tasfiyeleri sırasında çok acı çekmiştir. Nüfusun yüzde 10’unun 1940-1945 yılları arasında öldüğü tahmin edilmektedir. Bununla birlikte, birçok Gürcü bugüne kadar en kötü şöhretli oğullarını putlaştırmaya devam etmektedir.

Ajitasyon, 1970’lerin sonlarından 1989’a kadar, Sovyet iktidarına karşı son hayal kırıklığını tetikleyecek bir bölümde, Sovyet birlikleri Tiflis’teki milliyetçi bir gösteriye saldırdığında 20 kişinin (çoğu kadın) öldürüldüğü ve yüzlerce kişinin yaralandığı zamana kadar istikrarlı bir şekilde artmıştır.
Nisan 1991’de yapılan referandumda, ezici bir çoğunluk Sovyetler Birliği’nden bağımsızlık lehine oy kullandı. Zviad Gamsakhurdia Mayıs ayında iktidara getirilmiştir. Ancak kaotik hükümeti aylar içinde sona ermiştir.

Mart 1992’de eski Sovyet Dışişleri Bakanı Eduard Şevardnadze atanmıştır. İki dönem görev yaptıktan sonra 2004 yılında Ulusal Parlamento Başkanı olarak Mihail Saakaşvili tarafından değiştirilmiştir.
Son yirmi yılda, ayrılıkçı ülkeler Güney Osetya ve Abhazya ile çatışmalar hakim olmuştur. 1994 yılında, iki yıl süren aralıklı çatışmalardan sonra, Güney Osetya Gürcistan’ın kontrolü altına geri getirilmiştir. Ancak şiddet 2008’de saldırıların iddiaları ve karşı iddialarının ardından tam ölçekli bir savaşa dönüşmüştür. Rusya, ayrılıkçı bölgeyi savunmak için birliklerini gönderirken, aynı zamanda Abhazya’ya da kuvvetlerini taşımıştır. O zamandan beri her ikisini de bağımsız devletler olarak tanınmıştır.

Gürcistan Kültürü

Gürcistan’da Din
Çoğunluk Hristiyan olup, Müslüman, Yahudi ve diğer dinlere mensup azınlıklar bulunmaktadır.

Hediye Verme Görgü Kuralları

Çoğu Avrupa ve Kuzey Amerika ülkesinde olduğu gibi, hediyeler genellikle doğum günlerinde ve Noel’de verilmektedir.
Bununla birlikte, Gürcistan’da da “isim günleri” vardır – bunlar insanların adını aldıkları Azizlerin doğum tarihleridir.
Hediyelerin pahalı olması gerekmez ve daha çok hediyenin arkasındaki düşünce ve niyetle ilgilidir.
Gürcü bir eve davet edilirse, ev sahiplerine çiçek, ithal tatlı veya çikolata getirin.
Tek sayıda çiçek verilmektedir. Cenazeler için eşit sayılarda çiçek verilmektedir.
Hediyelerin ayrıntılı bir şekilde sarılması gerekmez.
Çocuklar için küçük bir hediye her zaman takdir edilmektedir.
Hediyeler alındığında mutlaka açılmaz.

Yemek Görgü Kuralları

Masa adabı genellikle telaşsız ve rahattır.
Yemekler her şeyden önce bir araya gelmek ve eğlenmek için bir zamandır.
Gürcü ev sahibiniz rahat, iyi beslenmiş ve mutlu olduğunuzdan emin olmak isteyecektir.
Görgü kuralları konusunda şüpheniz varsa, o zaman ya başkalarının ne yaptığını izleyin ya da sadece sorun.
Sofra adabı Kontinentaldir, yani yemek yerken çatal sol elde, bıçak sağda tutulur.
Yemek yerken ellerinizi görünür tutun ve dirseklerinizi masaya koymamaya çalışın.
En yaşlı (veya en onurlu) konuğa genellikle önce hizmet verilmektedir.
Mümkünse tüm yemekleri deneyin.
Size ikinci ve üçüncü yardımlar sunulacak ve bunları kabul etmek ev sahibini memnun edecektir. Bu nedenle daha küçük porsiyonlar almaya çalışın.
Tabağınızdaki her şeyi bitirin.
Yemek sırasında canlı sohbetler bekleyin.

Gürcistan’da Dil

Resmi dil, Ibera Kafkas ailesinde eski alfabeyle yazılmıştır. Kendine özgü alfabesi olan tek dil olan Gürcüce’dir. Ayrıca ülkede Rusça, Ermenice, Azerice, Osetçe ve Abhazca da konuşulmaktadır.

Gürcüce Tercüme
Gürcüce Tercüme

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?