İç iletişim

İç iletişim

İç iletişim

İlgi çekici ve ilgili çok dilli bölgesel iç iletişim oluşturmanın 4 yolu

İç iletişim: küresel çalışan bağlılığını artırma gücüne sahiptir, ancak bölgesel ekibinizle olan iletişimi, küresel iş gücünüze yönelik daha geniş mesajlaşmayla nasıl dengelersiniz?

İç iletişim, şirket etkinliklerinin haftalık bir özetinden çok daha fazlası olabilmektedir. İyi yapıldığında, iş gücünüzü birbirine bağlama, kapsayıcılık kültürü oluşturma ve çalışan bağlılığını artırma gücüne sahiptirler. Çok dilli çalışanlarınız için dahili iletişimlerinizi çevirmeye karar verdiyseniz, harika bir başlangıç yapıyorsunuz demektir. Ancak, içerik ilk etapta bu kitle için alakalı veya ilgi çekici değilse, dahili iletişimlerinizi çevirmenin pek bir anlamı yoktur. Önemli olan, yerelleştirilmiş içerik oluşturmaktır.

Tabii ki, bazı iç iletişimler tamamen pratiktir. Yasama bilgileri ve şirket genelindeki güncellemeler, yerelleştirme için çok az yer bırakıyor.  Peki ya bölgesel, nüanslı mesajlar? Bölgesel tatilleri kutlayan e-postalardan yerel çalışan bağlılığı kampanyalarına ve hayır kurumu bağış kampanyalarına kadar, bunların hepsinin küresel iç iletişim planlarınızın bir parçası olarak düşünülmesi gerekmektedir.

İlgi çekici dahili iletişimler oluşturmak istiyorsanız, birinci adım, hangi içeriğin küresel ve yerel kitlelerinizle alakalı olduğunu anlamaktır. İkinci adım, bu iletişimleri doğru bir şekilde anlaşılmaları için çevirmektir. .

Bölgesel ekipleriniz için ilgi çekici ve alakalı çok dilli iç iletişim oluşturmanın 4 yolu

Yerel meslektaşları iletişimin geliştirilmesine dahil etmek başarı için kritik öneme sahiptir.

‘Yerel şampiyonlarınız’, ekiplerinin ilgisini çekecek yerel içerik sağlayarak ve iletmek istediğiniz mesajlar hakkında size paha biçilmez geri bildirimler sağlayarak size yardımcı olabilmektedir. Herhangi bir yerel sorunun veya hassasiyetin farkında olacaklardır. Ayrıca, mesajların nasıl iletildiğini şekillendirmek için en iyi şekilde yerleştirileceklerdir. Bu ilişkiler genellikle düzenli iki yönlü iletişime sahip olmaktan ve meslektaşlarınızı sürecin başlarında dahil etmekten kaynaklanır.

“Çözüm, tüm içeriğin Genel Merkez’den gelmesini zorunlu kılmak değildir. Bu işe yaramayacak. Kimse bir bölgeyi ve orada yaşayan insanları tanımıyor. Çözüm, tüm konumlarınıza ulaşmak ve onları plana dahil etmektir. “- Val Swisher, Küresel İçerik Stratejisi.

Sahadaki insanlara güvenin

İyi bir bölgesel ağa sahip olmanın yanı sıra, yerel meslektaşlarına ve yöneticilerine güvenmek de önemlidir. Bir mesajın nasıl iletilmesi gerektiğini veya hangi kanalın kullanılacağını belirlemek için en iyi kişilerdir. Yargılarını kullanmaları için onlara güvenerek, farkında olmadığınız fırsatları yakalayabilmektedir. Aksi takdirde kaçırılacak bir gruba girebilirler. En iyi yaklaşım bölgeden bölgeye ve izleyiciden kitleye değişecektir. Bu nedenle, mesajı iletmek için ellerinden geleni yapacak pozisyonlardaki insanlara güvenmek mantıklıdır.

İçeriğinizi segmentlere ayırın ve her segmente nasıl yaklaşacağınızı öğrenin.

İçerik türlerini ve gereksinimlerini birlikte gruplandırmak, yerel iletişimler sunarken içeriğinize nasıl yaklaşacağınızı bilmenize yardımcı olabilmektedir. Her gruplandırma için içeriğin yerelleştirilmesine yardımcı olan  standart bir yaklaşım ve süreç oluşturabilirsiniz. Bu potansiyel segmentleri ve kuruluşunuz için neyin işe yarayabileceğini göz önünde bulundurun.

  • Yerel topluluk etkinliği,
  • Yerel meslektaşları hakkında hikayeler gibi yerel mesajlar,
  • Söz konusu site veya ofis için özellikle önemli olan kampanyalar,
  • Liderlik iletişimi,
  • Kurumsal anlatı,
  • Şirket genelindeki değişiklikler gibi merkezi içerik,
  • Karma içerik,
  • Marka bilinci oluşturma,
  • Yeni ürün lansmanları,
  • Şirket genelindeki etkinlikler gibi yerel olarak uyarlanması gereken kurumsal düzeyde iletiler içerebilmektedir.
Küresel içeriğin kullanımını ve uyarlamasını kolaylaştırın.

Anlaşılır bir şekilde, küresel bir iç iletişim yöneticisi için en önemli zorluklardan biri, küresel standartların tutarlı bir şekilde uygulanmasını sağlamaktır. Küresel mesajların yerel uyarlamalarını teşvik etmek önemlidir. Ayrıca, hem alakalı hem de anlaşıldıklarından emin olmak önemlidir.

Yerel iş arkadaşlarının gerekli olabilecek değişiklikleri yapmak için zamanları olduğundan emin olmak kadar basit olabilir. Bir videoya çeviri veya altyazı oluşturmayı içerebilmektedir. Potansiyel olarak herhangi bir zamana dayalı referansı kendi bölgelerinde daha anlamlı olacak şekilde ayarlayabilmektedir. Ne tür bir değişiklik gerekiyorsa, bireysel bölgelerin diğerlerinden daha sonra mesaj yaymasını önlemek için yerel iletişim bağlantılarına önceden materyal verildiğinden emin olmayı içerecektir.

Yerel meslektaşlarına zaman ve araçlar vererek, yerel kitlelerine küresel mesajlaşma ile etkili bir şekilde ulaşma olasılıkları çok daha yüksektir.

Ankara Yeminli Tercüme | Ankara Yeminli Çeviri

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?