İngiltere Vize Başvurusu

İngiltere Vize Başvurusu

İngiltere Vize Başvurusu

Sizlere bu yazımızda İngiltere vize başvurusu ve gerekli evrakların neler olduğundan bahsedeceğiz.

İngiltere Vize Başvurusu  Nasıl Yapılır?

İster eğitim, ister çalışma ya da sadece tatil amaçlı olsun, İngiltere her yıl dünyanın dört bir yanından ziyaretçileri ağırlamaktadır. Uyruğunuza, amacınıza, ziyaret sürenize ve niteliklerinize bağlı olarak, bu, ülkeye girmek için vizeye ihtiyacınız olduğu anlamına gelebilir.

Örneğin, iki haftalık bir tatil için ziyaret ettiğinizde, altı aya kadar süren Standart Ziyaretçi vizesine ihtiyacınız olabilir. İngiltere’ye eğitim için ziyaret ediyorsanız, öğrenci vizesine veya çalışmak için geliyorsanız Çalışma vizesine ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca, aile üyelerinizle birlikte İngiltere’ye seyahat etmenize veya onlara katılmanıza olanak tanıyan AB Yerleşim Programı kapsamında bir aile izni için de başvurabilirsiniz.

Tüm bu durumlarda, İngiltere vize başvurusunda bulunması gereken ziyaretçilerin hem kimliklerini hem de uygunluklarını kanıtlamak için çok sayıda belge sunmaları gerekir.

İngiltere Vize Başvurusunda Gerekli Evraklar

İngiltere vize başvurusu yaptığınız zaman konsolosluk vizenizin olumlu sonuçlanabilmesi için sizlerden çeşitli evrak talep eder. Bu evrakların eksiksiz bir şekilde konsolosluğa teslim edilmelidir. İngiltere vize başvurusu için istenilen evraklar şu şekildedir;

 • Pasaport ya da pasaport fotokopisi,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • İnternet üzerinden yapılan başvuru çıktıları,
 • İngiltere’de nerede konaklayacağınıza dair seyahat bilgilerinizi içeren evraklar,(uçak bileti ve benzeri.)
 • İngiltere vizesi başvurusu için belirlenen vize ücretinin dekontu,
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf,
 • Davet mektubu ile gidecekseniz davet mektubunuz,
 • İşyerinizden alacağınız ve gelirinizi gösteren son 3 aylık maaş bordronuz imzalı ve kaşeli olarak teslim edilir,
 • Vadesiz hesap hareketleriniz. Hesap içerisinde en az 7.000 TL olmalıdır.

Bu belgeler ile direkt olarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Vize başvurusunu eksiksiz bir şekilde yaptığınız zaman vizenizin açıklanma süresi 2 ila 3 hafta kadar sürebilir. Ancak çoğu zaman konsolosluklarda olan yoğunluk sebebi ile bu durum değişkenlik gösterebilir. Eğer ki başvurunuz olumsuz sonuçlandığı takdirde tekrardan yeni başvuru oluşturamazsınız.

Başvurunuzun üzerinden belirli bir zaman geçtikten sonra tekrardan başvuru yapabilirsiniz. Aynı zamanda ödemiş olduğunuz vize başvuru ücreti sizlere tekrardan geri iade edilmez. İade talebi de oluşturamazsınız. İngiltere’ye turistik amaçlı gidecekseniz orada kalacağınız gün kadar vizeniz çıkar. Ancak bu durum çoğu zaman değişkenlik gösterebilir.

İngiltere Vizesi Ücretleri

İngiltere büyükelçiliği vizesi ücretleri alınacak vizenin türüne e geçerlilik süresine göre değişiklik göstermektedir. Fiyat teklifi almak için yetkili vize başvuru merkezlerini arayabilirsiniz. Her yıl düzenli olarak güncellenen İngiltere vizesi fiyatlarında küçük miktarda artışlar görülebilir.

6 aylık 2 yıllık 5 yıllık ve 10 yıllık gibi farklı sürelerde alacağınız İngiltere başvuru ücretlerinde 6 aylık ize ücreti 160 dolar 2 yıllık vize başvuru ücreti 595 dolar 5 yıllık vize başvuru ücretleri 996 dolar ve 10 yıllık vize başvuru ücreti ise 1224 dolar alınmaktadır. Ayrıca buna ek olarak yetkili vize merkezlerine danışmanlık hizmeti için ek olarak 100 dolar gibi ek ücret ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca vize başvuru ücretleri dolar bazında alındığından dolayı doların çıkması durumlar artış görülecektir.

İngiltere Vizesi Reddi Durumunda Ücret İadesi Yapılıyor mu?

İngiltere vize işlemleri ve belgeleri teslim ettikten sonra vatandaşlarımız vize sonucu için beklemektedir. Vize sonucunuz olumlu ya da olumsuz olarak mail aracılığıyla sizlere bildirilmektedir. Bu süre içinde beklerken insanların aklında ‘’Vize reddi olursa ücret iadesi yapılır mı?’’ gibi sorular olacaktır. Lakin, ne yazık ki İngiltere vize başvurusu ret alan vatandaşlarımıza ücretin iadesi yapılamamaktadır. Bu nedenle yapacağınız işlemleri, hazırladığınız evrakları ve doldurduğunuz formları büyük bir dikkatle tamamlamanız gerekmektedir.

İngiltere vize başvurusu yaparken özen göstermeniz gerekmekte, hatta uzman ekiplerden destek almanız yararınıza olacaktır.

İngiltere Ticari Vize Başvurusunda Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere ticari vize başvurusunda eksiksiz bir şekilde konsolosluklara teslim etmeniz gereken evraklar şu şekildedir;

 • Öncelik olarak davetiye mektubu ile iş seyahati gerçekleştirecekseniz mutlaka konsolosluğa teslim etmeniz gereken evraklardan bir tanesi davetiye mektubudur.
 • Davetiye mektubu içerisinde bulunması gereken bilgiler arasında tüm kişisel bilgiler, davetlinin şirkette ki pozisyonu, vatandaşlık durumu ve seyahati ile ilgili tüm bilgileri içermeli davetiye de başlıklı kâğıt üzerine basılmış olmalıdır.
 • Vize başvurusu öncesinde İngilizce olarak vize talep dilekçesi doldurulması ve teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Pasaport (fotokopi olarak da teslim edebilirsiniz.)
 • Davetiyeniz (davetiye gönderen kişinin TC kimlik numarası ya da pasaport numarası davetiye de mutlaka yer almalı.)
 • Güncel SGK dökümünüz
 • Banka hesap dökümünüz (hesap içerisinde en az 7.000 TL bulunmalıdır.)
 • Son olarak nüfus cüzdanı fotokopisi teslim edilerek başvuru da bulunmanız gerekir.
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olduğunuz güncel fotoğrafınız.

Bahse konu vizeler için talep edilen evraklarınız eğer İngilizce değilse yeminli tercüman tarafından tercümesi yapılmalıdır. Noter onaylı çevirisi talep edildiği takdirde firmamız tarafından yapılan çeviriler Ankara 41. Noterliği tarafından onaylanmaktadır. Daha fazla bilgi ve söz konusu çeviri hizmetine ihtiyaç duymanız halinde bizimle iletişime geçebilirsiniz. İngiltere vize başvurusu gibi herhangi bir ülke için vize başvurusunda bulunmak için bizden destek alabilirsiniz.

 

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?