İspanyolca

İspanyolca

İspanyolca

Kaç Güney Amerika Ülkesi İspanyolca Konuşuyor?

Hevesli bir gezgin misiniz ve Güney Amerika ülkelerine seyahat etmek mi istiyorsunuz? O zaman onlar tarafından hangi dillerin konuşulduğunu bilmelisiniz. Neden? Çünkü yabancı bir ülkede, dili bilmiyorsanız, ülkenin dönüm noktası olan ezberleme yerlerini ve diğer önemli şeyleri keşfedemezsiniz. Bunun için yerel halkla iletişim kurmalısınız. Seyahatinizi unutulmaz kılmak için konuştukları dili öğrenmelisiniz. Bu nedenle, Güney Amerika’ya seyahatinizi planlıyorsanız, her ülkede konuşulan İspanyolca’nın farklı lehçelerini bilmeniz gerekir. Latin Amerika’da konuşulan İspanyolca, Avrupa’da konuşulandan farklıdır. Örneğin, Latin Amerika’da, bu Kastilya İspanyolcasında olduğu gibi telaffuz edilir. Z bir s gibi telaffuz edilir. İspanyolca öğrenmenin en iyi avantajlarından biri, çoğu Güney Amerika ülkesini herhangi bir iletişim engeli olmadan ziyaret edebilmenizdir.

Arjantin

41,7 milyon insan İspanyolca’yı ilk dilleri olarak konuşmaktadır. 1 milyon kişi ikinci dilleri olarak konuşuyor. Unutulmaması gereken önemli nokta, Arjantin’de de konuşulan bul dilin, Meksika ve Peru gibi Latin Amerika’nın diğer ülkelerinde konuşulandan farklı olmasıdır. Arjantin’de konuşulan İspanyolca dilinin lehçesine Porteno İspanyolcası denir. Buenos Aires’te yaşayan insanlar bunu çok etkileyici bir şekilde konuşmaktadırlar. 20. yüzyılda oraya göç eden İtalyan göçmenlerden büyük ölçüde etkilenmiştir. Bu insanlar zengin kültürlerini de beraberlerinde getiriyorlar. Bu nedenle, Arjantin İspanyolcası İtalyanlardan büyük ölçüde etkilenmiştir. Böylece argo konuşma biçimini benimsediler. Arjantinli İspanyolları Güney Amerika ülkelerinin geri kalanından nasıl tanıyabileceğinizi merak ediyor olmalısınız. Arjantin lehçesinde, sh sesi ll ve y sesleriyle telaffuz edilir. İspanyolca konuşulan diğer ülkelerde, bu sesler ye sesiyle telaffuz edilir. Arjantin’de İspanyolca öğrenmek istiyorsanız, İspanyolca konuşma kurslarına kaydolabilirsiniz. Arjantin’de İspanyolca öğrenmek için en iyi yer başkenti Buenos Aires ve Mendoza’dır. Bu şehirlerde, Arjantin İspanyolcasının farklı lehçelerini kolayca öğrenebilirsiniz.

Bolivya

Bolivya halkının birkaç yerli dili konuştuğunu biliyor musunuz? İşte soru geliyor. İspanyolca konuşuyorlar mı? Cevap, insanların çoğunluğunun ilk dili olarak İspanyolca konuşmasıdır. Yaklaşık olarak, nüfusun% 75’i bu dili konuşmaktadır. Aynı zamanda resmi amaçlar için kullanılmaktadır. İspanyolca dışında 36 farklı dil konuşuyorlar. Bu 36 dilden üçünün soyu tükenmiştir. Bu diller İspanyolca dilini son derece etkilemiştir. Bu da, birçok ilginç ifadenin oluşmasına neden olmuştur. Bolivya’da konuşulan İspanyolca dili, gezginler tarafından kolayca anlaşılmaktadır. Gezginler için önemli kelimelerden biri Quechua’dır. Ayaklar için kullanılan bir kelimedir. Yazıldığı gibi telaffuz edilmektedir. İngilizce evrensel bir dil olmasına rağmen, Güney Amerika’nın diğer ülkeleri gibi, Bolivya’da günlük konuşmalarda İngilizce konuşulmamaktadır. Bu nedenle, gezginlerin İspanyolca dilini bilmeleri gerekir. İnsanlar Güney Amerika’nın en ucuz ülkesi olduğu için Bolivya’yı ziyaret etmeyi tercih ediyorlar. Dahası, İsanyolca öğrenmek istiyorsanız, o zaman sizin için en iyi yerdir. Bolivya’da konuşulan İspanyolca’nın argo ve telaffuzu diğer Güney Amerika ülkelerinden farklıdır.

Şili

Zahmetli hayattan uzaklaşıp, biraz dinlenmek istiyorsanız, Şili sizin için uygun bir seçenek olmaktadır. Dünya standartlarında şarapları ve yüksek yaşam kalitesi ile ünlüdür. Hemen hemen tüm Şilililer İspanyolca dilini konuşur. Bu yüzden vaftiz edilmiş Şili İspanyolcası adı verilmiştir. Tıpkı Arjantin gibi, Şili’de birçok lehçesi vardır, örneğin, kuzey-orta bölgede konuşulan İspanyolca dilinin lehçesi, Arjantin sınırıyla birlikte olan Güney kısmı hariç, ülkenin Güney kesimlerinde konuşulan İspanyolca’dan farklıdır. Birçok insan Şili’de konuşulan İspanyolca’nın Endülüs İspanya’sında konuşulan lehçe gibi olduğunu düşünmektedir. Bu lehçe en hızlılarından biridir. Bu nedenle, öğrenmesi çok zordur. Şili’de konuşulan İspanyolcayı anlamak istiyorsanız, konuşma hızlarını yavaşlatmalarını istemelisiniz. Şili’de seyahat ediyorsanız bilmeniz gereken iki kelime Cachai’dir, yani onu aldınız. Diğer kelime ise kardeş veya eş anlamına gelen huevon’dur. Şili’deki konuşmanızda bu iki kelimeyi sık sık konuşursanız, yerel olduğunuzdan şüpheleneceklerdir.

Kolombiya

Sürprizinize göre, Kolombiya, Karayip Denizi ve Pasifik Okyanusu’na bağlı kıyıları olan tek Güney Amerika ülkesidir. İnsanların çoğunluğu, Güney Amerika’daki diğer ülkelere kıyasla Kolombiya’da İspanyolca konuşmaktadır. Bu ülkede başka bazı diller konuşulsa da, İspanyolca resmi amaçlar için konuşulmaktadır. Kolombiya’da konuşulan İspanyolca ile ilgili önemli bir şey, Latin İspanyolcası konuşulan tüm ülkelerden kesin ve net olmasıdır. Bu dildeki her kelime yavaş bir tempoda konuşulur. Bu nedenle, kolayca anlayabilirsiniz. Başkent olan Bogota, Kolombiya’da bu dili öğrenmek için en iyi yerdir. Tıpkı Avrupa’da konuşulan Kastilya İspanyolcası gibi, z de Kolombiya’daki gibi değil, s olarak telaffuz edilmektedir. İnsanlar genellikle argo ile konuşurlar. Yaygın olarak kullanılan bir ifade Que chevere’dir. Serin demektir. Bu ifadeyi öğrenmelisiniz. Çünkü Kolombiyalılar ülkeleri hakkında ne düşündüğünüzü bilmek isterler.

Paraguay

Paraguay’ın Güney Amerika’da favori bir turistik yer olmayan tek ülke olduğunu bilmek sizi şaşırtacak. Bu nedenle, Paraguay’da hiçbir turist oteli ve ulaşım turizmi desteklememektedir. O zaman neden Paraguay’ı ziyaret etmeniz gerektiğini düşünüyor olmalısınız. Brezilya’dan Arjantin’e Paraguay üzerinden geçen devasa bir Atlantik Ormanı var. Bu nedenle çevreciler ve biyologlar için büyük önem taşımaktadır. Yaban hayatı koruma projelerini üstlenirler. Bu yüzden İspanyolca öğrenmeleri gerekiyor çünkü İngilizce konuşan hiç kimseyi bulamayacaklar. Yaklaşık olarak, Paraguay’daki halkın% 87’si Guarani olarak bilinen başka bir ulusal dille birlikte İspanyolca konuşmaktadır. İspanyolca’nın bu lehçesi, Arjantin’in Misiones ve Formosa eyaletlerinden etkilenmiştir. Sözlüğünü etkileyen Gurani dilinden birçok kredi kelimesi almıştır. Dahası, Paraguay halkının konuştuğu İspanyolca, kuzey İspanya’nın bazı özelliklerini de göstermektedir. Bunun nedenlerinden biri, Paraguay nüfusunun çoğunun Bask ülkesinden olmasıdır.

Ekvador

Amazon yağmur ormanları hakkında konuştuğumuzda aklımıza ne geliyor. Farklı İspanyolca konuşan bir ülke olan Ekvador’dur. Galapagos Adaları gibi bölgelerdeki yaşamın çeşitlenmesi nedeniyle ünlü bilim adamının evrim teorisini geliştirebildiğini biliyor muydunuz? InterNations tarafından hazırlanan rapor, Ekvador’un yüksek yaşam kaliteleri nedeniyle gurbetçiler için en iyi ülke olduğunu öne sürüyor. Bu nedenle, Ekvador’a taşınmak istiyorsanız, İspanyolca dilini öğrenmelisiniz. Ekvador’da 15,9 milyon insan İspanyolca’nın farklı bölgesel lehçelerini konuşuyor. Bu lehçeler Ekvator Kıyısı, Amazon ve And Dağları’dır. Ekvator kıyıları ve And Dağları en kalabalık bölgelerdir; Bu nedenle, İspanyolca bu alanlarda yaygın olarak konuşulmaktadır. Lehçelerdeki fark, bölgeye rağmen okul standartları ve sosyal sınıftan kaynaklanmaktadır. Bazı insanlar Ekvador İspanyolcasının en temiz dil olduğu görüşündedir. Çünkü doğal bir tonda yavaşça konuşulmaktadır. İspanyolca dilini öğrenmek istiyorsanız, bu ülkedeki gezginler için sunulan sürükleyici kurslardan öğrenebilirsiniz.

Peru

İspanyol dili, 1532’de fetihçiler tarafından Peru bölgesine geldi. Nüfusun yaklaşık% 80’i bu dili konuşmaktadır. Orada dört tür İspanyol lehçesi konuşulmaktadır. Bunlar Amazon İspanyolcası, Peru Kıyısı İspanyolcası, Andean-İspanyolca ve Andean-Costal İspanyolcasıdır. Bu lehçelerden And İspanyolcası, Bolivya ve Ekvador’da konuşulan Peru lehçesidir. Peru, Nazca hatlarının ve Machu Picchu’nun ülkesidir. İnsanlar macera ve heyecan için bu toprakları ziyaret etmeyi severler. Eğer bir foodie insanıysanız, Peru sizin için uygun bir seçenektir. Çünkü burada başka hiçbir ülkede tadamayacağınız farklı mutfaklara tanık olabilirsiniz. Peru’nun Latin mutfağının başkenti olarak bilinmesinin nedeni budur. Peru’da İspanyolca öğrenmek ve pratik yapmak için yerel halkla etkileşime girmelisiniz. Ayrıca, İspanyolca dilini öğrenirseniz Peru’nun zengin medeniyetini de keşfedebilirsiniz.

Venezuela

Venezüella, dünya barış endeksi sıralamasında en düşük puanı aldı. Bu nedenle, birçok maceracı insan için bir seyahat noktasıdır. Kendinizi herhangi bir riskli durumdan kurtarmak için, İspanyolca dilini öğrenmelisiniz. Venezuela’da 40 farklı dil konuşulmaktadır. Fakat, en çok konuşulan dil İspanyolcadır. Kanarya Adaları, Endülüs ve Galiçya’dan İspanyol sömürgeciler tarafından getirilmiştir. Venezüella’da konuşulan İspanyol dilinin farklı lehçeleri karşılıklı olarak anlaşılabilmektedir. Bu nedenle, onu tanımaları zorlaşır. Unutulmaması gereken önemli nokta, Venezüella İspanyolcasının kelimeleri kısaltmasıyla tanınmasıdır.

Uruguay

Uruguay’da yaklaşık 3,4 milyon insan bu dili konuşmaktadır. Ülkenin resmi dili haline getirmektedir. Rioplatense İspanyolcası ile ilgilidir. Adı Rio de la Plata havzasından ve çevresindeki alanlardan türetilmiştir. Avrupa göçü de bu dili etkilemiştir. Ayrıca, İtalya’nın gıda ile ilgili öğeler üzerindeki etkisine tanık olabilirsiniz.

Özet:

Güney Amerika ülkelerine seyahatinizi yapmaya hazır mısınız? Şimdiye kadar kaç Güney Amerika ülkesinin İspanyolca konuştuğunu oldukça iyi biliyorsunuz. İspanyolca öğrenmek sadece seyahatinizi keyifli hale getirmekle kalmayacak, aynı zamanda sizi riskli durumlardan da kurtaracaktır. İspanyolca dilini kendinizi bir kursa kaydederek öğrenebilirsiniz.  Kursa kaydolmak için zamanınız yoksa, bir iPod veya internetten öğrenebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek Fransızca ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

 

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?