İsveççe Tercüme

İsveççe tercüme

İsveççe Tercüme

Bu makalemizde sizlere sunmakta olduğumuz İsveççe Tercüme hizmetimiz ve İsveççe hakkında bilgi vermek istiyoruz.

İsveççe Tercüme

İsveç’in ulusal dilidir. İsveç 10 milyon nüfusa sahiptir. Bu nüfustan 8 milyon kişi İsveççe konuşmaktadır. Sürprizinize göre, İsveççe Finlandiya’nın ulusal dillerinden biridir.

Bunun nedeni, Finlandiya’nın 1809 yılına kadar İsveç’in bir parçası olmasıdır. İsveççe, Hint-Avrupa dil ağacının Germen dalı olan bir İskandinav dilidir. Norveççe ve Danca da aynı dil grubundandır.

Öte yandan, İzlandaca ve Faroece gibi diller de İsveç dili ile ilgilidir. Ancak, orijinal kimliklerini korudular.

Mart 2022 İstatistiklerine göre, dünya çapında yaklaşık 10,85 milyon insan İsveççe’yi ilk dilleri olarak konuşuyor. Çoğunlukla, bu insanlar İsveç’in sakinleridir ve ABD, Finlandiya, Kanada, Estonya ve Aland gibi diğer bölgelere yayılmışlardır.

Bu nedenle, İsveç dili dünyanın en etkili dillerinden biri olarak kabul edilir. Kaba tahmine göre, özellikle Almanya’da, dünya çapında İsveççe öğrenen yaklaşık 26.000 kişi var.

İsveç Dili’nin Tarihi

İsveç Dili, Eski İskandinavya’dan gelen Hint-Avrupa dillerinden biridir. Viking Döneminde, Germen halkı tarafından konuşuldu. Bu dil, Viking tüccarlarının yardımıyla Avrupa’da ve günümüz Rusya’sında yayılmıştır. Eski İskandinavya’dan başlayarak, bu dil 14. veya 15. yüzyılda Kuzey Germen dillerinden kaynaklanmıştır.

Bu süre zarfında, İsveçliler, Danimarkalılar, Norveçliler ve İzlandalılar aynı dili konuşuyorlardı. Bunun nedeni, bu dillerin karşılıklı olarak anlaşılabilir olmasıdır. Bugün hala konuşulan İsveçli dilinin standart biçimi, 1906 reformlarına göre İsveç hükümeti tarafından yönetilmektedir.

Finlandiya’da Konuşulan İsveççe

İsveççe, Finlandiya’nın resmi dillerinden biridir. Neden böyle olduğunu merak ediyor olmalısın. Şaşırtıcı bir şekilde, Finlandiya 600 yıldan fazla bir süredir İsveç krallığının bir parçasıydı.

İsveççe konuşan insanlar azınlıkta olmasına rağmen, Finlandiya Anayasası ve diğer yasama kuralları bile Fince konuşanlara verdikleri dil haklarını verdi.

Bu nedenle, Finlandiya’nın iki dilli bir halkı vardır. İki dilin birleşmesi, kamu ve özel hizmetleri sanatsal ilhamın harika bir örneği haline getirmiştir.

Aland, Finlandiya’nın özerk bölgesidir. Bu bölgede, insanların yaklaşık% 88’i Aland İsveç lehçesinin dokunuşuyla İsveççe’yi ilk dilleri olarak konuşmaktadır.

Fin halkı ilk dili olarak İsveççe konuşmaktadır. İsveç’te yaşayan insanlar iki dilli hanelerde yaşıyorlar. Finlandiya’da İsveççe konuşan azınlığın egemenliği Finlandiya’da sık sık gerginliğe neden oluyor çünkü Finlandiya halkının kimliğini tehlikeye atıyor.

İsveççe konuşan Finlilerin Finlandiya-İsveç kimlikleri nedeniyle kendilerini güvensiz ve saygısız hissettikleri de görülmüştür. Aksine, bazı Fince konuşan Finliler, dilsel bir azınlığa daha fazla önem verildiği görüşündedir.

Ülkedeki iki dillilik, Finlandiya ile İsveç halkı arasındaki gerginliğin nedeni haline geldi. Bu gerilim Finlandiya toplumunda farklı derecelerde mevcuttur ve on dokuzuncu yüzyılda Fin milliyetçiliği ile artmıştır.

Yaygın Olarak Konuşulan Farklı İsveç Lehçeleri

Tüm Germen dilleri arasında, İsveç dilinin birçok konuşmacısı vardır. Standart İsveççe konuşan insanlar, İsveç dilinin farklı lehçelerini neredeyse anlaşılmaz bulabilirler.

Bu, standart İsveç dilini konuşursanız, farklı İskandinav ülkelerinde konuşulan İsveç dilinin farklı lehçelerini anlayamayacağınızı gösterir. İsveç dilinin farklı İsveç lehçelerine bir göz atalım.

Arjantin

Bu lehçe Bohusiän, Värmland, stergötland, Dalsland, kuzey Halland ve Kuzey Smland’da konuşulmaktadır. Bu lehçenin özelliği, sesli harfin sonunda kısa biçimde kullanılmasıdır. Ayrıca, r bir son ek olarak kullanılır. Sesli harf azaltma bu lehçenin bir parçasıdır.

Doğu İsveççe

Doğu İsveççe önemli lehçelerden biridir. Esas olarak İsveç dışında konuşulmaktadır. Standart İsveççe ve Finlandiya İsveççesi tamamen farklıdır. Bazı kelimeler tamamen farklı bir anlamla kullanılmaktadır.

Şaşırtıcı olan kısım, Finlandiya İsveççesi kelimelerini Standart İsveççe’de bulamayacak olmanızdır. Geleneksel bir İsveçli Finlandiya İsveççesini dinlediğinde, kelime sırası onlara garip gelebilir. Teknik olarak doğru olsa bile, geleneksel bir İsveççe konuşmacı en ufak bir farkı hissedebilir.

İsveç lehçelerinin gerçek sayısı yüzden fazladır. İsveç dilinin farklı biçimlerinden bazıları Norrbotten, Dalarna ve Gotland’dır. Farklı lehçeler arasındaki fark, kitle iletişim araçları nedeniyle modern zamanlarda en aza indirilmiştir.

Lehçelerdeki fark, standart dilden kırsal lehçeye başlayan spektrumda görülebilir. Farklı kırsal lehçeler, farklı gramer kurallarına ve dış insanlar tarafından anlaşılamayan farklı fonetik özelliklere sahip olabilir.

Svealand lehçesi İsveç’in doğu bölgelerinde konuşulmaktadır. Uppland Sveamal lehçelerinin merkezidir. Bu lehçeler ayrıca Mellansvenska, Dalmål, Bergslagsmål ve Uppsvenska olmak üzere dört alt gruba ayrılır.

İsveç dili 20. yüzyılda standartlaşmaya başladı. Dilin yazılı kompozisyonundan etkilenmiştir. Sosyal medya, televizyon ve filmler tarafından daha da geliştirilmiştir.

Diyalektik farklılıklar, Güney İsveç lehçesinin farklı Fransızca R’si gibi standart İsveççe’de hala mevcuttur ve kalın L, Norrland, Svealand, Gotaland lehçelerinde ve Gotland lehçesinde bulunan ünsüzde sıklıkla kullanılmaktadır.

Bölgesel lehçeler arasındaki en büyük bölgesel fark, stres, tonlama, ton ve ritim kullanımıdır. İsveççe konuşan Finliler ve Kalix ve Pitea’lar için farklı geliyorlar.

Norrland Lehçeleri

Norrland lehçeleri İsveç’in kuzey bölgelerinde konuşulmaktadır. Norrland’da birkaç farklı lehçe konuşulmaktadır. Hepsinin kendine özgü özellikleri vardır. Çeşitleri arasında Norrbottensmål, Västerbottniska, Nybyggarmål, Ångermanländska, Jämtmål ve Medelpadsmål bulunmaktadır.

İsveççe En Kullanışlı İskandinav Dilidir

İskandinav dilini öğrenmek için kafanız karışmış olmalı. Zihin karışıklığınızın üstesinden gelmek için buradayız. İsveççe, İskandinav ülkelerine yerleşmek istiyorsanız öğrenmek için en iyi İskandinav dilidir.

Bu dil bu bölgede yaygın olarak anlaşılmaktadır. İsveççe, yaşam kalitenizi artırmak için İskandinavya’ya göç ediyorsanız size çok fazla kaldıraç sağlayacaktır.

Bunun nedeni, İskandinavya’da İsveççe konuşan 10 milyon insan olmasıdır. Unutulmaması gereken önemli bir nokta, İsveç’teki gurbetçiler için diğer bölgelerden daha fazla iş bulacağınızdır.

Bu nedenle, Ericsson, Spotify, Volvo ve IKEA için çalışıyorsanız, İsveççe dilini öğrenmelisiniz. Fince, Norveççe ve Danca ile karşılaştırıldığında, eğer birleştirilirlerse 5 milyon konuşmacı var.

Yaklaşık 75.000 kişi Faroece, 300.000 kişi İzlandaca ve 55.000 kişi Grönland dilini konuşmaktadır. Buna ek olarak, Saami dilinin 20-30.000 konuşmacısı var.

İsveççe tercüme ihtiyacınız olduğu takdirde  BSİ Tercüme ve Danışmanlık hizmetleri olarak yeminli ve noter onaylı İsveççe tercüme hizmeti vermekten mutluluk duyarız. İsveççe tercüme hizmetimizden yararlanmak için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek! İsveç tercüme kapsamında yeminli tercümanlarımız tarafından çevrilen belgeleriniz Ankara 41. Noteri tarafından onaylanmaktadır.

#İsveççe Tercüme #Ankara İsveççe Tercüme #İsveççe Tercüme Kızılay # Noter Onaylı İsveççe Tercüme

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?