İtalyanca Yeminli Tercüme

İtalyanca Yeminli Tercüme

İtalyanca Yeminli Tercüme

İtalyanca Yeminli Tercüme ve İtalyanca Tarihi

İtalyanca ‘nın Arkasındaki Mimarlar ve Kökenler

Modern İtalyanca, diğer birçok dil gibi, Latince’den kaynaklanmıştır. Roma İmparatorluğu düştükten sonra, Klasik Latince çoğu yazı için kullanılmaya devam etti. Farklı bir versiyon olan Vulgar Latince, İtalya’nın bazı bölgelerinde ortalama bir insan tarafından daha yaygın olarak konuşulmaya başlamıştır. Sonunda Klasik İtalyanca’ya yol açmıştır.

Latince yüzyıllar boyunca değişmeye devam etmiştir. İtalyanca, İspanyolca, Fransızca, Portekizce, Romence ve diğerleri gibi tamamen yeni diller yaratmıştır. Bugün İtalyanca, Latince’ye en yakın dildir.

Düşündüğümüz gibi İtalyanca, Floransa’da ortaya çıkmıştır. Floransa’nın İtalya’daki merkezi konumu ve ekonomik gücü bunu kolaylaştırmıştır. Ancak asıl sebep bu bölgedeki yazarlardan kaynaklanmaktadır. Dante, Floransa’nın erken İtalyanca’nın Toskana yerel biçiminde yazan ilk yazarlardan biriydi.

Dante’ye ek olarak, Petrarca ve Boccaccio, 14 ülkeden iki çok etkili İtalyan yazardı.lik ve 15lik yüzyıllar boyunca hepsi bu tarzda yazmışlardır. Toskana lehçesine daha fazla maruz kaldılar. Bu lehçe aynı zamanda Vulgar Latince’ye çok benzemekteydi. Bu da Toskana İtalyancasının İtalya’ya yayılmasına yardımcı olmuştur.

İtalyanca’nın Kökenleri

1861’de İtalya’nın birleşmesi sırasında, yerelleştirilmiş lehçeler o kadar yaygındı ki, İtalya’nın sadece yüzde üçü şu anda modern İtalyanca olan şeyi konuşuyordu. İtalya’yı bir araya getirmeye yardımcı olmak için, İtalyanca’nın Toskana versiyonu, yeni kurulan hükümet tarafından İtalya’nın ulusal dili olarak seçildi.

Bugün tüm diller değişmeye devam etmektedir. Diğer dillerden, yeni teknolojilerden ve etkinliklerden gelen etkilerin yanı sıra farklı konuşma stillerinin az ya da çok popüler hale gelmesi nedeniyle yeni kelimeler yaratırlar. 2016 yılında, orta İtalya’daki 8 yaşındaki bir öğrenci, bir yazı ödevinde yapraklarıyla dolu bir çiçeği tanımlamak için petaloso kelimesini kullanmıştır.

Bu gerçek bir kelime olmasa da, öğretmenleri İtalyan dilini denetleyen kurum olan Accademia della Crusca ile temasa geçmiştir. Kurum, kelimenin güzel ve açık olduğunu söyleyerek cevap verdi; İtalyan diline dahil edilmesini engelleyen tek şey kullanımıdır. Kurum, sözlüğe eklenmeden önce daha fazla insanın kelimeyi kullanmaya başlaması gerektiğini belirtmiştir.

İngilizce’de yaygın olarak kullanılan birçok kelime, grafiti kelimesi gibi İtalyanca’dan kabul edilmiştir. Graffito tekil veya grafiti çoğul, İtalyanca’da İngilizce’de olduğu gibi aynı anlama gelir. Bu kelime kökenlerini “çizmek” anlamına gelen İtalyan mastar grafiresinden alır. İlk olarak 19’un ortalarında İngilizce’de görünmeye başlamıştır.

Balerin kelimesi İtalyanca kökenlidir. ilk olarak 18 yılının sonlarında İngilizce’de kullanılmıştır. Erkek bir dansçı olan balerino’nun kadınsı tekil versiyonudur. Ancak bu unvanlar çok prestijliydi. Sadece bir gruptaki en iyi dansçıya veya dansçılara verildi. Balerin, dans anlamına gelen İtalyan balonundan gelmektedir.

İngilizcenin bir parçası haline gelen bir başka İtalyanca kelime de extravaganza’dır. Stravaganza olarak yazılan İtalyan versiyonu, tuhaf, aşırı hoşgörülü veya eksantrik olarak kabul edilen davranışlara atıfta bulunmuştur. 18 sırasındalik yüzyılda, extravaganza İngilizce’de fantastik bir performansa veya yazıya atıfta bulunmak için kullanılmaya başlandı.

Kelimeler yeni bir dilin parçası haline geldikçe, bazen anlamları değişir. Konfeti İtalyanca’dan geliyor ama İngilizce’de farklı bir anlamı var. Bugün İtalyanca’da konfeti, kutlamalarda, özellikle düğünlerde yaygın olan şekerle kaplı bademleri ifade eder.

Tarihsel Olaylar

Tarihsel olarak Venedik Karnavalı kutlaması sırasında insanlar birbirlerine küçük topaklar veya toplar atarlardı. Fazla mesai sırasında bu peletler küçük şeker şekerleri ile değiştirilmiş ve konfeti olarak adlandırılmıştır. 19’un başlarında ilk yüzyılda İngiltere bu geleneğin bir parçasını benimsedi ve düğünler ve diğer kutlamalar sırasında konfeti olarak adlandırılan küçük kağıt parçaları attı.

İtalyanca, Latince kökeninden yüzyıllar boyunca büyük ölçüde değişmiştir. Bugün değişmeye devam etmektedir. İtalya’da farklı İtalyanca lehçeleri kullanılmaya devam etmektedir. Ancak çoğu İtalyan Toskana’dan gelen versiyona aşina.

İtalyanca, İtalyanca kelimeleri benimsedikleri ve kullandıkları için farklı dilleri etkiler. İngilizce, İtalyanca’dan sayısız şekilde etkilenmiştir.

Yukarıda atıfta bulunulan kelimeler, İtalyan dilinden kaynaklanan birçok İngilizce kelimeden sadece birkaçıdır. Volkan, mağara, riviera, propaganda, kan davası, opera, diva, gövde, fiyasko, nostalji ve senaryo da İtalyanca’dan ödünç alınan kelimelerdir.

İtalyan dili hakkında daha fazla bilgi edindikçe veya öğrendikçe, harika bir kültürün köklerini ve kökenlerini keşfedeceksiniz.

İtalyanca Yeminli Tercüme Hizmeti

İtalyanca yeminli tercüme hizmetine veya İtalyanca Ardıl – Simultane tercüme hizmetine ihtiyaç duymanız halinde bizden fiyat ve bilgi alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?