Rusça Yeminli Tercüme

Rusça Yeminli Tercüme Hizmeti

Rusça Yeminli Tercüme

Bu yazımızda Sizlere Rusça yeminli tercüme hizmetimiz ve Rusçanın tarihi hakkında aydınlatıcı bilgiler sunacağız. Rusça Yeminli Tercüme Neden Önemlidir?

Rusça Yeminli Tercüme ve Rusçanın Tarihi

Rus Dili İstatistikleri/Gerçekler

Rusça, dünya çapında en çok konuşulan 6. dildir ve Birleşmiş Milletler’ in 6 resmi dilinden biridir. Rusçayı ilk dil olarak konuşan yaklaşık 150 milyon insan ve dünya çapında ikinci bir dil olarak konuşan 120 milyon insan daha var.

Rusça, Avrasya’daki en popüler dildir. Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın resmi dilidir. Rusça resmi bir dil olarak ilan edilmemiştir, ancak Romanya, Norveç, Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki topluluklar arasında popülerdir. Rusya’nın komşu ülkeleri Estonya, Letonya ve Litvanya’daki birçok konuşmacı hem Rusça’da hem de kendi ana dillerinde akıcıdır.

Rus dili, günümüz Bulgaristan bölgesinde 10. yüzyılda geliştirilen bir alfabe olan Kiril alfabesini takip ediyor. Kiril alfabesi, birçok doğu Avrupa ülkesi için yazı sistemidir ve ünlü Latin alfabesinin kardeş alfabesi olarak sınıflandırılmıştır. Kiril alfabesi, 10. yüzyılda Hıristiyanlığın yayılması sırasında Doğu Avrupa’daki birkaç dil tarafından benimsendi. Rusça, Hint-Avrupa dil ailesi altında kategorize edilir ve Slav alt grubuna aittir. Dilsel olarak, Rusça en çok diğer iki Doğu Slav dili, Ukraynaca ve Belarusça ile yakından ilişkilidir.

Rus Ortodoks Kilisesi tarafından kullanılan bir dil olan Slav Kilisesi, 17. yüzyılda Rusçanın gelişimi üzerinde derin bir etkiye sahipti. Şu anda konuşulan Standart Rusçanın öncüsü 18. yüzyılda gelişmeye başladı.

Rusça Lehçeleri

Başlıca Rus Lehçeleri      Bölge

Pomor, Ladoga-Tikhvin, Vologda, Kostroma-Yaroslavl   Kuzey Rusya

Okanye ve Akanye         Orta Rusya

Bryansk, Smolensk, Mosalsk, Kozelsk, Belgorod, Serpukhov, Kolomna, Lipetsk, Tambov, Ryazan, Voronej, Güney Rusya Federasyonu

Rusya Ülke Verileri

Ülke: Rusya

Başkent: Moskova

Nüfusu: 142.257.519

Yarı Başkanlık Federasyonu: Devlet Başkanı Vladimir Putin

Para Birimi: Rus Rublesi

GSYİH (ppp): 26.500

$ İşsizlik:%

5.3 Hükümet Türü: Yarı Başkanlık Federasyonu

Endüstriler: Kömür, petrol ve gaz, kimyasallar, metaller, makineler, havacılık, gemi yapımı, imalat, iletişim, tarım, dayanıklı tüketim malları, tekstil, işlenmiş gıdalar ve el sanatları

İller: Rusya’nın 46 eyaleti veya “oblastları” vardır
AmurMoskovaPskovTomskUlyanovskArkhangelsk
KemerovoMurmanskRostovVladimir AstrakhanKirov
Nijniy NovgorodRyazanVolgogradBelgorodKostromaNovgorod
SakhalinVologdaBryanskKurganNovosibirsk Samara
VoronejÇelyabinskKursk OmskSaratovIrkutsk
LeningradOrenburgSmolenskIvanovoLipetskOryol
SverdlovskKaliningradMagadan AdasıPenzaTambovKaluga
TverTulaTyumen
Rus Dili Tarihi

Rusya’da daha önce bilinen medeniyetler etnik olarak Slav olarak adlandırılır. Slav topluluklarının çoğu, Eski Doğu Slav dil ailesine ayrılan Rusya ve Doğu Avrupa’da benzer bir dil konuşuyordu. 9. ve 13. yüzyıllarda, Doğu Avrupa bölgeleri Kiev Rus devleti altında birleştirildi. Bir Moğol istilası, Kiev Rus devletini, Eski Doğu Slav dillerinin farklı dallarını konuşmaya ve geliştirmeye başlayan ayrı bir bölge koleksiyonuna böldü. Günümüz Rusya’sında, Hıristiyanlığın 10. yüzyılda Kiev Rus devleti üzerindeki etkisiyle, Eski Kilise Slavcası litürjik dili, ana dil olarak popülerlik kazandı. 17. yüzyılda Büyük Petro’nun yönetimi sırasında, Rus dili tarzı değişmeye başladı. Eski Kilise Slavcası, öncelikle Kilise belgeleri ve metinleri için kullanıldığı ve Kilise dışındaki popülaritesini kaybettiği için Kilise Slavcasına geçti.

Rusya, özellikle 16. ve 17. yüzyıllarda Korkunç İvan’ın yönetimi altında Çarlık yaşadı. Korkunç İvan, bölgenin genişliğini daha da genişletmek için komşu toprakların fethedilmesindeki rolüyle bilinir. Rusya’da yaşanan bir sonraki siyasi dönem, 17. ve 20. yüzyıllar arasına yayılan emperyalist yapıydı. Rusya, Sovyet Rusya’nın gelişmesiyle sonuçlanan I. Dünya Savaşı’nda büyük bir rol oynadı. SSCB’nin çöküşünden bu yana, Rusya Federasyonu bölgenin resmi adı haline geldi.

Sovyetler Birliği’nin çöküşü sırasında, Rus sözlüğü değişmeye başladı. Bu sosyal değişim döneminde, tipik olarak teknoloji ve iş dünyasıyla ilgili birçok İngilizce kelime, Rus dilinde popülerlik kazanmaya başladı.

Doğu Rusya’da bulunan Moskova, Rusya Federasyonu hükümetinin başkenti ve merkezidir. Rusya’nın zengin ve uzun tarihi nedeniyle, birkaç yüzyıldır var olan yüzlerce katedral ve ünlü anıt vardır. Moskova, şehrin adını 12. yüzyılda aldığı Moskova Nehri üzerinde yer almaktadır. Moskova şehri, Moskova Kremlini olarak bilinen bir bariyer tarafından kapsandığı için diğer birçok başkentten farklıdır. Artık işgalci orduları caydırmak için kullanılmayan Kremlin, şimdi hükümete ve Rusya Federasyonu Başkanı’na ev sahipliği yapıyor. Bir Rus Ortodoks kilisesi olan Moskova’daki Aziz Basil Katedrali, Moskova’nın merkezinde yer almaktadır ve Moskova’nın ünlü simge yapılarından biridir.

Rusça Yeminli Tercüme Hizmeti

Alanında uzman, Rusça anadili olan veya anadil seviyesinde bilen profesyonel Rusça yeminli tercümanlarımız tarafından Rusça Doğum Belgesi, Rusça Sabıka Kaydı, Rusça Vekaletname, Rusça Bekarlık Belgesi gibi bir çok resmi evrakınızın tercümesi yapılmaktadır. Bütün bunlara ek olarak, Rusça ardıl tercüme ve Rusça simultane tercüme ihtiyaçlarınız için de tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmektir. Rusça yeminli tercüme edilmiş evraklarınız gerekli olduğu takdirde Ankara 41. Noterliği tarafından onaylanmaktadır.

#Rusça Yeminli Tercüme # Noter Onaylı Rusça Tercüme #Ankara Rusça Yeminli Tercüme #Rusça Yeminli Tercüme Kızılay

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?