Teknik Çeviri

Teknik Çeviri
Teknik Çeviri

Teknik Çeviri

Teknoloji alanında gerçekleşen yeniliklerin; ülke ve endüstri farkı gözetmeksizin tüm dünyadaki firmalara ve dolayısıyla insanlara hitap ettiği göz önüne alındığında teknik tercümenin yüksek kalitede olmasının önemi ortaya çıkar. Teknik Tercüme ’de kalitenin önemini kavramış müşterilerimizden bazılarının üretim yaptığı sektörlerin başlıcaları şunlardır:
. Otomotiv
. İnşaat
. Makine
. Telekomünikasyon
. İletişim
. Enerji
. Kimya
. Ulaşım
. Demir-Çelik
. Lojistik
. Bilgi Teknolojileri
. Elektronik

Teknik Çevirinin Özellikleri

Teknik çeviriye hemen her sektörde ihtiyaç duyulur. Ancak globalleşen dünyada özellikle ithalat ve ihracat işlemleri sırasında teknik İngilizce çeviri hizmetini satın almak neredeyse zorunlu hale gelmiştir.
Mühendislik, havacılık, gemicilik, otomotiv, enerji, kimya ve inşaat sektörleri teknik çevirinin en çok tercih edildiği alanlardandır.
Teknik çeviride cümlelerin net ve anlaşılır olması önemlidir.
Bu tür çeviriler genellikle ürün veya hizmet odaklıdır. Bu sebeple en kısa ve en açık yoldan bilgi vermeyi amaçlamalıdır.
Çevirmen, teknik çeviriye yorumunu katamaz. Kelimenin tam karşılığını kullanması gerekir.
Çevirmenin, alanın terminolojisine ve bilgisine hakim olması gerekmektedir. Bu nedenle uzmanlık gerektiren bir alandır.
Çevirmenin tercih ettiği ve kullandığı kelimelerin, sektöre uygun olması son derece önemlidir.
Çevirmen çok çeşitli bilgisayar destekli çeviri uygulamalarından yararlanılabilir.

Teknik Tercüme Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teknik tercüme yaparken dikkat edilmesi gereken baş prensip, teknik konulara hakimiyettir. Bu sebepledir ki teknik tercüme yapacak olan çevirmen kimselerin teknik terimleri bilmesi ve bu alanda deneyimli olması esastır.

Teknik çeviri hizmeti alanında uzman ve profesyonel bir çevirmen kadrosuna teslim edilmelidir. Bu kimselerin teknik terimlere hakimiyetinin yanı sıra, globalleşen dünya ile ilgili gelişmeleri de yakından takip eden çevirmenler olması oldukça önemli bir kriterdir.

İngilizce, Almanca, Çince, Japonca, Rusça, İtalyanca, Korece, Fransızca başta olmak üzere 100’ü aşkın dilde geniş bir yelpazede teknik tercüme hizmeti veriyoruz. Tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek.

 

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?