Türkmence Yeminli Tercüme

Türkmence Yeminli Tercüme

Türkmence Yeminli Tercüme

Sizlere bu yazımızda Türkmence yeminli tercüme hizmetimiz ve Türkmenistan ile ilgili aydınlatıcı bilgiler vereceğiz.

Türkmence Yeminli Tercüme Hizmeti

Anadili Türkmence olan veya anadil seviyesinde Türkmence bilen alanında uzman tercümanlarımız vasıtasıyla Türkmence yeminli tercüme hizmeti vermekten mutluluk duyarız. Ayrıca, Türkmence yeminli tercüme hizmeti dışında Türkmence ardıl tercüme ve Türkmence simultane tercüme hizmeti vermekten de mutluluk duyarız.
Türkmence yeminli tercüme, Türkmence ardıl tercüme ve Türkmence simultane tercüme ihtiyaçlarınız için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek.

Türkmenistan Tarihi, Dili ve Kültürü

Türkmenistan Tarihi

Şu anda Türkmenistan olan toprakları, çağlarının en güçlü imparatorluklarının çoğunun temelini oluşturmuştur. Partlar, Selçuklular ve Harezm Hanları, imparatorluklarını Karakum Çölü’nün kenarındaki çeşitli noktalara yerleştirirken, Büyük İskender MÖ 4. yüzyıldaki destansı kampanyası sırasında bölgeyi fethetmiştir. İslam’ın etkisi, bölgenin Arap kontrolü altında olduğu MS 7. yüzyıldan kalmadır.

Günümüz Türkmenleri, 10. yüzyılda kuzeydoğudan bölgeye göç eden kabilelerden gelmektedir. Yaklaşık 300 yıl sonra, Cengiz Han aynı yönden gelmiştir. Türkmenistan’ı genişleyen imparatorluğuna dahil etmiştir. 15. yüzyıldan itibaren bölge, 19. yüzyılın sonunda Rusların Orta Asya’ya taşınmasına kadar Pers egemenliği altındaydı.

Bolşevikler 1920’de bölgenin kontrolünü ele geçirene ve Türkmenistan’ı 1925’te bir Sovyet cumhuriyeti olarak birleştirene kadar İngiliz etki alanına girmiştir. Geri kalmış ekonomisi tarafından engellenen ülke, Glasnost’un mümkün kıldığı reformları benimsemek için mücadele etmiştir. 1991’de bağımsızlık kazanmasına rağmen, eski sistemin tuzaklarını diğer Sovyet sonrası cumhuriyetlerden çok daha fazla korumaktadır.

Tek aday olarak seçilen, ilk Cumhurbaşkanı Saparmyrat Niyazov, 2006 yılında ölümüne kadar, kendi seçtiği seçilmiş temsilcilerden oluşan bir Meclis (parlamento) tarafından ömür boyu cumhurbaşkanı ilan edilmiştir. Halefi Gurbanguly Berdimuhamedow, Niyazov’un opera ve sirki yasaklamak gibi daha eksantrik yasalarından bazılarını yürürlükten kaldırmıştır. Türkmenistan’ın geniş doğal gaz rezervlerine aç batılı güçlerle bağlantılar kurmuştur.

İki partili politikanın bir benzeri tanıtılmıştır. Ancak pratikte 2012’de kurulan muhalefetteki Sanayiciler ve Girişimciler Partisi, yalnızca baskın Türkmenistan Demokrat Partisi’nin, eski Komünist Parti’nin onayı altında faaliyet göstermektedir. Türkmenistan, Birleşmiş Milletler’in 1995’ten beri resmen kabul ettiği bir tutum olan tüm uluslararası ilişkilerde kalıcı tarafsızlık konumunu korumaktadır.

Bunları biliyor muydunuz?

– Türkmenistan’ın %80’inden fazlası Karakum Çölü ile kaplıdır.
– Batı ve Doğu arasındaki İpek Yolu üzerinde önemli bir vaha kenti olan Merv antik kentinin alanı, UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak listelenmiştir.
– 1997’de ‘Yaşam için Cumhurbaşkanı’ Saparmyrat Niyazov, ülkeye bestelediği ve sözlerini yazdığı yeni bir milli marşı sunmuştur. Buna ‘Bağımsız, Tarafsız, Türkmenistan Devlet Marşı denmektedir.

Türkmenistan Kültürü

Türkmenistan’da Din

Ağırlıklı olarak küçük bir Rus Ortodoks azınlığı bulunmaktadır.  Ağırlıklı Sünni Müslüman’dır. Türkmenistan, Orta Asya Sufi geleneğini paylaşıyor.

Türkmenistan’da Sosyal Sözleşmeler

Lipioshka (ekmek) asla baş aşağı yatırılmamalıdır. Birinin evine girerken ayakkabıları çıkarmak normaldir. Ancak çorapları çıkarmamak normaldir. Şortlar Türkmenistan’da nadiren görülmektedir. Kadınlar tarafından giyilirse, yerel erkek nüfusun istenmeyen dikkatini çekmesi muhtemeldir.

Türkmenistan’da Dil

Türkmence resmi devlet dilidir. Türkçe, Azeri ve Kırım Tatarlarına komşuları Özbekistan ve Kazakistan’ınkinden daha yakındır. Türkmen alfabesi 1940 yılında Latince’den Kiril’e değiştirilmiştir. Ancak Latin alfabesinin Türkçe versiyonuna geri dönme süreci devam etmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?