Vize Tercüme

Vize Tercüme

Vize Tercüme

Bu yazımızda sizlere vize türleri ve vize tercüme hizmetinden bahsedeceğiz.

Vize Tercüme Hizmeti

Vize türleri nelerdir?

Hangi ülkeye hangi amaçla seyahat etmek istediğinize göre vize türleri değişebilmektedir. Eğitim, Seyahat, iş ve bunun gibi amaçlarınızı başvurunuzda belgeler ile kanıtlamanız gerekmektedir. Vize türleri belirli kodlar ile gösterilmektedir. Başvurusunuz sırasında bu kodları aracı kurumlar ya da konsolosluktan öğrenebilirsiniz.

Vize Türleri

– Turistik vize
– Aile birleşimi
– Ticari vize
– Transit vize
– Öğrenci vizesi
– Sınır kapısında vize
– Çalışma vizesi
– Schengen vizesi

Schengen Vizesi nedir?

Lüksemburg’un, Schengen kasabasında 1985 yılında imzalanan Schengen Antlaşması uyarınca Schengen Bölgesinde bulunan Avrupa ülkelerinden birine seyahat etmeniz gerektiğinde Schengen vizesi almanız gerekir.

Schengen Vizesi Kapsamı

Almanya vizesi
Avusturya vizesi
Belçika vizesi
Çekya vizesi
Danimarka vizesi
Estonya vizesi
Finlandiya vizesi
Fransa vizesi
Hollanda vizesi
İspanya vizesi
İsveç vizesi
İsviçre vizesi
İtalya vizesi
İzlanda vizesi
Letonya vizesi
Lihtenştayn vizesi
Litvanya vizesi
Lüksemburg vizesi
Macaristan vizesi
Malta vizesi
Norveç vizesi
Polonya vizesi
Portekiz vizesi
Slovakya vizesi
Slovenya vizesi ve Yunanistan vizesi Schengen kapsamındadır.

Aynı seyahatiniz kapsamında birden fazla Schengen ülkesine gitmeniz gerekmesi halinde, birden fazla Schengen vizesi başvurusu yapmanız gerekli değil, yalnızca tek bir ülkeden Schengen vizesi almanız yeterlidir.

Schengen vize başvurularında, seyahat amacınıza göre (ticari, turistik, eğitim, aile ziyareti vs.) istenen vize başvuru evrakları değişiklik gösterebilir.

Vize başvurularında, çevirisi yapılması istenebilen evraklardan bazıları şunlardır:

Pasaport, Nüfus Cüzdanı, İkametgah, Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Banka Cüzdanı, Banka Hesap, Dökümü, Sigorta Dökümü, Maaş Bordrosu, Tapu, Araç Ruhsatı, Evlilik Belgesi, Seyahat Sigortası, Otel Rezervasyonu, Diploma, Transkript, Öğrenci Belgesi, Referans Mektubu, Davet Mektubu, İmza Sirküleri, Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi Levhası

Vize ücretleri nereye ödenmesi gerekiyor?

Her konsolosluk farklı vize ücreti talep ettiği gibi vize ücreti ödenecek yerler de farklılık göstermektedir. Konsolosluğa direkt olarak bireysel başvuru yapmanız halinde konsolosluk içerisinde yer olan gişelere ödeme yapabilirsiniz. Konsoloslukların belirlediği resmi aracı kurumlara başvuru yapmanız halinde vize ücretini konsolosluk adına resmi aracı kuruma yatırabilirsiniz.

Vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler

Türkiye ile aralarında vize muafiyeti anlaşması bulunan ülkelere giderken vize talebinde bulunmasına gerek yoktur. Bazı ülkelerle Türkiye arasında bulunan anlaşmalar sayesinde pasaportunuz olmasa dahi kimliğinizle, anlaşmalı olunan ülkeye giriş yapabilirsiniz (Ukrayna, KKTC, Gürcistan, Azerbaycan).

Vizeniz olmadan sadece pasaportla gidebileceğiniz ülkeler

Sırbistan, Ermenistan, Azerbaycan, Arnavutluk, Arjantin, Bahamalar, Barbados, Fas, Endonezya, Günay Kore, Hong Kong, İran, Japonya, Karadağ, Katar, Kazakistan, Lübnan ve daha birçok ülke ile Türkiye arasında turistik amaçlı vize muafiyeti anlaşması mevcuttur.

Önemli Not:

Sabit bir maddi geliri olmayan ( öğrenciler, ev hanımları vs.), kendilerini maddi olarak destekleyen 1. dereceden yakınlarının geçimi ile ilgili evrak listelerine göz atmalıdırlar. Ayrıca, 1. dereceden yakını tarafından destekleneceklerine dair ıslak imzalı ve okunaklı bir dilekçe de ibraz etmeleri gerekmektedir. Reşit olmayan çocuklar için her iki veliden noter onaylı, son 6 ay içerisinde çıkartılmış muvaffakatname aslı ve fotokopisi alınması ve çocuklara ayrı doldurulmuş olan vize başvuru formlarının hem anne hem de baba tarafından imzalanmasına gerek duyulmaktadır. Eksik evrak olması durumunda başvuru iade edilebilir. Gerek duyulması halinde, başka belgelerin de istenebileceğini lütfen göz önünde bulundurun. Yukarıda belirtilen belgeleri ibraz etmiş olmanız, mutlaka vize verileceği anlamına gelmemektedir. Listelerini dikkatlice incelemelidir.

Fiyat Teklifi Alın

Vize başvurularında noter onaylı yeminli tercümesi istenen evraklarınız ve vize mülakatlarınızda sözlü tercüme için bizden fiyat teklifi alabilirsiniz. Ayrıca seyahat sigortası, sağlık sigortası gibi bir her türlü sigorta ihtiyaçlarınız için de fiyat teklifi alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?