Birleşmiş Milletler

Birleşmiş Milletler

Birleşmiş Milletler

(BM) Birleşmiş Milletler Tarafından Kullanılan Altı Resmi Dil

Birleşmiş Milletler (BM) birliği teşvik etmek ve küresel çatışmayı önlemek için var. Dil, bunda büyük bir rol oynar. Altı Birleşmiş Milletler resmi dili vardır: Arapça, Çince, İngilizce, Fransızca, Rusça ve İspanyolca. Birleşmiş Milletler’in bu resmi dilleri, neredeyse tüm BM belgelerinin teslimi için kullanılmaktadır.

Birleşmiş Milletler’in altı resmi dili, örgütün çalışmalarının anahtarıdır. Çünkü BM web sitesinde belirtildiği gibi, “küresel öneme sahip konularda açık ve özlü iletişim” sağlarlar.

Birleşmiş Milletler ve Diller

Fransızca neden Birleşmiş Milletler’in resmi dilidir?

Fransızca, 1 Şubat 1946’da BM Genel Kurulu’nun resmi dili olarak kurulan beş Birleşmiş Milletler dilinden biridir. İngilizcenin yanı sıra Fransızca, Birleşmiş Milletler’in iki orijinal çalışma dilinden biri olarak seçildi.

Fransa, BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinden biridir. Fransız dili, Birleşmiş Milletler kurulduğunda küresel olarak geçerliydi. Bugün de öyle olmaya devam ediyor. Ethnologue’a göre, dünyaya yayılmış 274 milyon Fransızca konuşanla dünyanın en çok konuşulan beşinci dilidir. İlk dil olarak, Fransızcanın yaklaşık 77,2 milyon konuşmacısı bulunmaktadır. Fransa’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyeliği ile Fransızcanın resmi dil olarak seçilmesi kaçınılmazdı.

Fransızca, 29’u Afrika’da olmak üzere 20 bağımsız ülkede resmi veya fiili dil olarak konuşulmaktadır. ABD’de 12 milyon Fransızca konuşan kişi bulunmaktadır. Fransızca, üç eyalette (Maine, Vermont ve New Hampshire) en çok konuşulan ikinci dil ve iki eyalette (Connecticut ve Rhode Island) en çok konuşulan üçüncü dildir.

Fransızca, Latinceden türetilmiştir. 17. yüzyılda Avrupa kültürünün ve siyasetinin diliydi. Oradan Latin Amerika, Kanada, Afrika ve başka yerlere yayıldı. Bugün Birleşmiş Milletler çalışmalarının temel dillerinden biridir.

Arapça nasıl BM iş dünyasının en son resmi dili haline geldi?

BM operasyonlarının en son resmi dili olan Arapça, 1973’te Genel Kurul ve ana komitelerinin ve 1982’de Güvenlik Konseyi’nin resmi ve çalışma dili olmuştur.

Arabistan’daki köklerinden Arapça, İslam’ın büyümesiyle birlikte yayılmıştır. 8. yüzyılda hem Müslümanlardan hem de yüksek sınıflardan gayrimüslimlerden Klasik Arapça bilgisinin beklendiği noktaya kadar yayılmıştır.

Ethnologue’a göre, bugün Modern Standart Arapça, 273,9 milyon konuşmacı ile dünyanın en çok konuşulan altıncı dilidir. Birleşmiş Milletler’in resmi dillerinden biri olmasının yanı sıra 25 ülkede resmi bir dildir (veya ortak resmi dildir). Amerika Birleşik Devletleri, özellikle New York, Los Angeles ve Chicago’da yoğunlaşan 900.000 Arapça konuşmacıya ev sahipliği yapmaktadır.

Resmi BM Dili Olarak İngilizcenin Rolü

Dünyanın en çok konuşulan üç dilinden biri olan İngilizce, kuruluşundan bu yana resmi dil ve Birleşmiş Milletler çalışma dillerinden biri olmuştur.

Ethnologue’a göre, İngilizcenin dünya çapında 1.452 milyar konuşmacısı var. 67 ülkede ve 27 egemen olmayan kuruluşta resmi bir dildir. Resmi dil statüsüne sahip olmamasına rağmen diğer birçok ülkede de konuşulmaktadır. Herhangi bir resmi dili olmayan ABD’de nüfusun %78’i ana dili olarak İngilizce konuşmaktadır.

Britanya İmparatorluğu, İngilizcenin dünyaya yayılmasında etkili oldu. Vaka eksikliği, cinsiyet, kelime uyumu ve daha fazlası nedeniyle birçok kişinin öğrenmesi en kolay dil olduğunu düşünmesi de İngilizcenin yaygınlaşmasını desteklemiştir. Daha yakın yıllarda, İngilizcenin internette yaygın kullanımı da konuşmacı sayısının artmasına katkıda bulunmuştur.

Birleşmiş Milletler’in altı resmi dilinden biri olan İngilizce, kuruluşun dünya çapında çok çeşitli yerlerde iletişim kurmasına yardımcı olur.

Çince BM’de Öğrenilmesi En Zor Dil mi?

Anadili İngilizce olanlar açısından, Çince en çok konuşulan BM dilidir ve 1,3 milyar ana dili konuşandır. Çinceyi ikinci veya üçüncü dil olarak konuşanlar da dahil olmak üzere, küresel kullanım açısından İngilizceye yakın bir ikinci sırada geliyor.

Bununla birlikte, iki dil arasındaki önemli bir fark, Çincenin çok daha yoğun bir alanda konuşulmasıdır. Yalnızca Çin, Hong Kong, Makao, Tayvan ve Singapur’da resmi bir dildir, ancak 20 ülkede daha yerel olarak konuşulmaktadır.

Resmi BM dilleri açısından Çince, öğrenilmesi en zor dil tacı için Arapça ile yarışıyor. ABD Dış Hizmetler Enstitüsü’ne (FSI) göre, hem Mandarin hem de Kantonca “kategori V” dillerdir, bu da İngilizce konuşanların öğrenmesi için “son derece zor” oldukları anlamına gelir. FSI’ye göre Arapça da kategori V dilidir.

Çin-Tibet Çinlileri Çin’den Malezya, Singapur ve Endonezya’ya yayılmıştır. Ayrıca Tayland nüfusunun %12,3’ü ve ABD nüfusunun %0,9’u tarafından konuşulmaktadır.

Rusça Neden Birleşmiş Milletler İş Dünyasının 6 Resmi Dilinden Biridir?

Birleşmiş Milletler’in 6 resmi dilinden bir diğeri olan Rusça, 1946’dan beri Güvenlik Konseyi’nin resmi dili, 1968’den beri Genel Kurul’un çalışma dili ve 1969’dan beri Güvenlik Konseyi’nin çalışma dilidir.

Rusya’nın coğrafi yayılımı eski Sovyetler Birliği’nden kaynaklanmaktadır. Bugün Rusça dört ülkede resmi dildir. Rusya, Beyaz Rusya, Kırgızistan ve Kazakistan. Rusça konuşanlar Azerbaycan, Estonya, Gürcistan, Letonya, Litvanya, Moldova, Tacikistan, Türkmenistan, Ukrayna ve Özbekistan dahil olmak üzere Doğu Avrupa’daki birçok ülkede de bulunabilir. Çin, Kıbrıs, Finlandiya, Macaristan, İsrail, Moğolistan ve Polonya gibi coğrafi olarak farklı ülkeler de Rusça konuşanlara ev sahipliği yapıyor ve bunların yaklaşık 900.000’ine ev sahipliği yapan Amerika Birleşik Devletleri de Rusça konuşanlara ev sahipliği yapıyor.

Toplamda, yaklaşık 258 milyon insan Rusça konuşuyor ve bu da onu dünyanın en çok konuşulan sekizinci dili yapıyor.

Birleşmiş Milletler’in 6 Dilinden Biri Olarak İspanyolca’nın Rolü

Birleşmiş Milletler’de kaç ülke olduğu veya kaç farklı dil olduğu ile ilgili hiçbir tartışma, İspanyolca’ya dokunmadan tamamlanmış sayılmaz. İspanyolca, BM’nin orijinal resmi dillerinden biriydi ve 1948’den beri Genel Kurul’un ve 1969’dan beri Güvenlik Konseyi’nin çalışma dili olmuştur.

Ethnologue’a göre 548 milyon konuşmacı ile dünyanın en çok konuşulan dördüncü dili olan İspanyolca, hem kurulduğunda hem de modern zamanlarda BM’nin çalışmalarıyla büyük ölçüde ilgilidir.

İspanyol dili, 16. yüzyıldan itibaren, İspanyol denizcilerin onu güney ve orta Amerika’daki yerleşim yerlerine yanlarında götürmeleriyle küresel olarak öne çıkmıştır. Küresel olarak, İspanyolca şu anda 20’i Latin Amerika’da olmak üzere 18 ülkede resmi bir dildir. Buna ek olarak, ABD nüfusunun% 17’si Hispaniktir ve oradaki 38,3 milyon insan evde ana dili olarak İspanyolca konuşmaktadır (Porto Riko’da 3,6 milyon İspanyolca konuşanla birlikte).

Dil ve Çeviri Üzerine

Dünyada kaç dil olduğunu düşündüğümüzde, Birleşmiş Milletler’in orijinal beş resmi dilinin, kuruluşundan bu yana geçen yaklaşık 70 yıl içinde sadece altıya çıkması, bu dillerin kullanımının ne kadar yaygın olduğunu göstermektedir. Ancak bu, dünyadaki tüm resmi dillerden BM’nin yalnızca altı dil kullandığı anlamına gelmemektedir. Ne münasebet. Bunun yerine, büyük bir çeviri ağı, kuruluşun içeriğini çok daha fazla dilde sunmaktadır. Bazıları diğer görevler için rutin olarak kullanılmaktadır.

Bu şu soruyu akla getiriyor: Birleşmiş Milletler’in resmi dilleri ne için kullanılıyor? Toplantılar sırasında kullanılan belgelere ek olarak, kuruluş, haberlerin dağıtılması ve çeşitli dillerde güncellemelerin yayınlanması da dahil olmak üzere çok çeşitli iletişimleri üstlenir. Örneğin, haberler rutin olarak Portekizceye çevrilir. Sık kullanılan diğer diller arasında Bengalce, Hintçe, Malayca, Svahili ve Türkçe’nin yanı sıra 193 Birleşmiş Milletler üye devleti tarafından konuşulan çok sayıda başka dil bulunmaktadır.

Toplamda, BM’nin Metin İşleme Birimleri her yıl 450.000 sayfadan fazla belgeyi tercüme etmektedir. Bunu sağlamak için gereken çeviri işleminin ölçeği çok büyük. BM’nin barışı koruma çalışmalarının dünya çapında ulaştırılması için de hayati önem taşıyor.

Dil ve çeviri üzerine diğer yazılarımızı Blog bölümümüzden inceleyebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?