Yabancı Dil

Yabancı Dil

Yabancı Dil

Yabancı dil öğrenmenin faydaları ve nasıl öğrenileceğine dair makalemiz size yol gösterici olacağını umuyoruz. Hadi okumaya başlayalım

Yabancı Dil Öğrenerek Hayat Boyu Sağlık ve Başarı Nasıl Elde Edilir?

Dünya üzerindeki ülkeler dil eğitimine verdikleri önemi arttırıyor ya da azaltıyor. ABD’de her geçen gün dil eğitimine ayrılan kamu kaynakları miktarı azalmaktadır. Fakat, Avrupa ikinci bir dil eğitimi konusunda daha çok atılımda bulunuyor.  Yabancı dile yatırım yapmamak insanların sağlığına ve akademik başarısına zarar verebilir.

Psikodilbilim ve nöroloji alanında yapılan çalışmalar iki dil bilen insanların hayatlarının farklı dönemlerinde büyük ölçüde yarar gördüğünü göstermektedir. İki dil bilen okul öncesi çocuklar üzerinde yapılan çalışmalar her ne kadar bebekken dilleri birbirine karıştırıp bir dili düzgün konuşmakta zorlansalar da üç ila dört yaşından itibaren iki dili birbirinden ayırabilmektedir. Yabancı dil öğrenen yetişkinler tarafından tekrar edilemeyen bir akıcılık göstermektedirler. Yetişkinken yabancı bir dil öğrenmek daha fazla bir çaba gerektirmektedir. Ustalaşmak ise yaş ilerledikçe daha da zorlaşmaktadır. Uzun lafın kısası, ne kadar erken o kadar iyi.

Yabancı Dil Bilenler ve Planlama ve Önceliklendirmede Üstün Yetenek

Etkinlik önceliklendirme ve dikkati bir şeyden başka bir şeye yönlendirme becerisi olan yönetici işlev diye de adlandırılan beceriyi geliştirir. İki ve tek dilli çocuklarda yapılan deneyler, onların konuşma becerisinden bile önce, bir çocuğu iki dilli bir ortamda yetiştirmenin onların “yönetici işlevi” gelişimini hızlandırdığını göstermiştir. Yabancı dili hangi yaşta öğrendiği fark etmeksizin iki ya da daha fazla dil konuşan insanların konsantre olma ve yaratıcı bir şekilde sorun çözme konusunda üstün yeteneği olduğunu göstermektedir.

Daha iyi bir yaşamın kanıtı

Birinin akademik başarılarına ek olarak, yabancı dil sağlığınız için iyidir. Çalışmalar iki dil konuşan insanların tek dil konuşan insanlara göre Alzheimer hastalığına daha az ve daha geç yakalandığını göstermiştir. Ayrıca iki dil bilmenin beyin hasarının atlatılmasına bile yardımcı olduğunu da göstermiştir. Geçenlerde Hindistan’da 600 tane inme yaşayan hastanın üzerinde bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada iki dil bilenlerde bilişsel iyileşmenin tek dil bilenlere göre iki kat daha muhtemel olduğunu göstermiştir.

İki Dilli Eğitimde ABD ve Avrupa’nın Başarımı

Bu kadar çok ispata rağmen, ABD’deki okullar yabancı dil gerekliliklerini azaltmıştır. Ayrıca, dil derslerine olan talep de düşmüştür. Buna göre, günümüzde yüksek öğrenim öğrencilerinin sadece %7’lik bir kısmı yabancı dil dersi almaktadır.

ABD’deki dil eğitimine olan bu inançsızlık yabancı dil öğrenmenin baskın bir şekilde gereksiz görülmesine sebep olmuştur. Bu nedenle, birçok durumda olumsuz bakılmıştır. 2014 Super Bowl sırasında yayınlanan  Coca-Cola reklamı “Güzel Amerika”da bir sürü insan yer almıştır. Güzel Amerika şarkısını bir sürü dilde söylemiştir. Twitter ve sosyal medyada bir sürü insan “Amerika’da İngilizce konuşulur” diye tepki göstermiştir.  ABD’de ikamet eden 40 milyona yakın insan başka bir ülkeden gelmektedir. Bu insanlar da İngilizce konuşmamaktadır. Yabancı dil potansiyeli ve kültürler arası deneyim rezervuarının kayıtsız kalmasını temsil etmektedir.

Avrupa Birliği’nde ki durum

Avrupa Birliği başka bir dil öğrenmenin ve eğitiminin faydalarını daha iyi anlamaya çalışıyor. Çok dilli ve çok kültürlü olan yapısından dolayı varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Yıllardır Avrupa Birliği, çocukların en az bir ikinci bir dil öğrenmesi konusunda ısrarcıdır.  2002 yılından beri de erken yaştan itibaren çocukların en az iki dil öğrenmesini şiddetle tavsiye ediyor.

Avrupa resmî olarak,

– Avrupa’daki sosyal bağlaşıklığı ve kültürler arası iletişimi güçlendirdiğine,
– Avrupa’nın ekonomik sağlamlığını dünya çapında geliştirdiğine,
– Avrupa birliği içerisinde daha fazla iş imkanını ve hareketliliği teşvik ettiğine inanmaktadır.

İnsanlar ve hükümetlerin yabancı dil öğrenmenin değerini ve çok kültürlü perspektiflerin önemini anlamaları önemlidir. Bunun olmaması ülkenize ve sizin sağlık ve başarınıza zarar verecektir.

 

Ankara Yeminli Tercüme | Ankara Noter Onaylı Çeviri

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?