İlginç Diller

İlginç Diller

İlginç Diller

İlginç Diller

Dünyanın En İlginç Dilleri

Dil hakkında çoğu insanın kafasında hakim olan yaygın bir yanılgı vardır ki buda öğrenmenin zor olduğudur. Ancak, tüm dilleri anlamak veya öğrenmek zor değildir. Doğru kaynaklar ele alınınca, yeni bir dil öğrenme serüvenine kolayca başlanabilir. İlginç diller hangileridir?

Şu anda dünyada konuşulan toplam dil sayısı yaklaşık 7000’dir. Bu dillerin çoğu aktif iken, diğerleri yok olmanın eşiğindedir. Bunun nedeni, eski dillerden evrimleşmiş olmaları ve nüfusun sadece küçük bir kısmı tarafından konuşulmasıdır. Her geçen yıl, dünyadaki diller konuşanların sayısının artması ya da azalması ile birlikte ya gelişiyor ya da ölüyor.

İşte Dünyanın En İlginç Dilleri

Dünyanın ünlü ve yaygın olarak konuşulan dilleri arasında, öğrenmesi kesinlikle ahenkli olan bazı ilginç diller de var. Şimdi bunlardan bazılarına burada bir göz atalım.

1.Galce

Galce, ne yazık ki gün geçtikçe ölmekte olan ilginç bir dildir. 1850 yılına kadar Galce, Galler’in %90’ı tarafından konuşulmaktaydı. Ancak bu rakam 1991 yılında %18,6’ya düşmüş ve her geçen yıl düşmeye devam etmektedir.

Galce ile ilgili ilginç olan şey, İngilizce konuşan biri tarafından telaffuz edilmesi imkansız görünen ahenkli kelimelerle dolu olmasıdır.

Aslında, bir Galce kelimesi resmi olarak Avrupa’daki en uzun kelimedir. Birkaç kısa kelimenin birleşimidir ve kişinin ilgisini çekecek kadar uzundur.

Bunun dışında Galce, İngilizceye epeyce kelime kazandırmıştır ve zor olsa da kesinlikle öğrenilmesi gereken ilginç bir dildir.

2. Xhosa

Bantu dil ailesine ait olan Xhosa, Güney Afrika‘da en çok konuşulan beş dilden biridir. Şu anda 8 milyon konuşmacıya sahip ve gelişen ve büyüyen bir dildir.

Xhosa, apartheid lideri Nelson Mandela’nın ana diliydi. Aslında, Güney Afrika bölgesindeki büyük bir çoğunluk Zulu dilinden sonra Xhosa konuşuyor.

Xhosa’yı ilginç yapan şey, kelimelerin anlamlarını farklılaştıran tıklamaları ve ton varyasyonlarıdır. Yalnızca tona bağlı olarak, Xhosa dilindeki bir kelimenin birden çok anlamı olabilir.

Bununla birlikte, Xhosa’yı özellikle ilginç bir dil yapan “tıklamalar”dır. Bunlar c, x ve q harfleridir ve üç farklı tıklama türü vardır: c için tut-tut sesi, q için mantar patlaması gibi bir ses ve x için diş emme sesi. Bunun dışında Xhosa dilinde 18 farklı tıklama türü vardır.

3. Macarca

Doğu Avrupa’da 14 milyondan fazla insan tarafından konuşulan Macarca, güzel ama karmaşık bir dildir. Macar diliyle ilgili ilginç bir şey de, duyması ahenkli birçok deyim ve cümleler içermesidir. Macar dili, tümü Hint-Avrupa dilleri olan komşu dillerinden tamamen farklıdır. Bunun nedeni, Macarca’nın Asya’nın Ural bölgesinden gelmesi ve Fin dilinin yakın akrabası olmasıdır.

Macar dili, özellikle 14 sesli harfe sahip olduğu ve kelime sırası esnek olduğu için öğrenmesi zor bir dildir. Üstelik bazı harfler aslında 2 veya 3 parçadan oluşuyor!

Macaristan’da kendinizi tanıttığınızda soyadınız her zaman adınızdan önce gelir. Örneğin adınız Cesar Vike ise adınız Vike Cesar olacaktır. Bu ziyaretçiler için bir sürpriz olabilir. Bununla birlikte, Macar dili zor olabilir ama öğrenmesi ilginçtir.

4. Fransızca

Altıncı en yaygın konuşulan dil olan Fransızca, 29 ülkenin resmi dili ve Birleşik Krallık’ta en çok konuşulan yabancı dildir.

Bir anket, Fransızca dilinin birçok insan tarafından çekici ve öğrenmesi ilginç olduğunu ortaya koyuyor. Belki de bu kadar çok insanın bu dili öğrenmek istemesinin nedeni budur.

İngiliz dili, Fransız dilinden birçok kelime ödünç almıştır. Örnekler, kafe ve bonjour gibi yaygın olarak kullanılan kelimeleri içerir. Şaşırtıcı bir şekilde, siluet ve burjuva gibi bazı kelimelerin de Fransızca kelimeler olduğunu bilmiyor olabilirsiniz.

5. Esperanto

Esperanto, var olan diğer dillerden farklıdır – çünkü doğal bir dil değildir. Aksine, Esperanto inşa edilmiş bir dildir ve neredeyse bir asır önce Polonya’da Polonyalı bir tıp doktoru olan Zamenhof tarafından icat edilmiştir.

Başlangıçta uluslararası ilişkileri geliştirmek için icat edilen Esperanto, çoğunlukla Avrupa’da konuşulan Hint-Avrupa dillerine dayanmaktadır. Bugün, Esperanto’nun dünyada 2 milyondan fazla ve Birleşik Krallık’ta yaklaşık 2000 konuşmacısı var.

Esperanto, uluslararası gerilimleri azaltacak bir dil icat etmenin yanı sıra, öğrenmesi kolay bir dildir. Köklerini Roman dillerinden aldığı için Avrupa’da insanlar rahatlıkla konuşabilmektedir. İlginçtir ki, Esperanto’nun alfabesinde kökleri Latin alfabesinden alan ve hatta okullarda öğretilen 28 harf vardır!

6. Keçuva

Zamanda geriye gittiğinizi ve eski toprakların ve İnkalar gibi insanların dilini öğrendiğinizi hayal edin. Sadece onların dilini öğrenmek için zamanı geri çevirmek zorunda değilsin.

Keçuva halkı İnka halkının doğrudan torunlarıdır ve Peru, Bolivya ve Ekvador’da yaşayan Keçuva dilini konuşur.

Bu eyaletlerde İspanyolca resmi dil olmasına rağmen, Peru’da (8 milyon), Ekvador’da (2 milyon) ve Bolivya’da (1 milyon) büyük bir nüfus konuşuyor.

Keçuva sondan eklemeli bir dildir – anlamı değiştirmek için son eklerin eklendiği kök sözcüklere sahiptir. İspanyolca gelmeden önce Quechua dilinin yazılı bir formu yoktu, bu nedenle Roma alfabesine dayalı bir yazı sistemi geliştirildi.

Ne yazık ki, Keçuva konuşanların sayısı azalıyor ve şimdi nesli tükenmekte olan bir dil.

7. Piraha

Kuzeybatı Brezilya’daki yerli nüfusun konuştuğu bir dildir. Piraha ile ilgili ilginç bir şey, sadece üç zamirinin olması ve renkler için hiçbir kelime içermemesidir. Kelime hazinesi oldukça sınırlıdır ve diğer dillerde var olan kavramlar için kelime yoktur.

Piraha dilinde geniş aileyi tarif edecek bir kelime yoktur. Yalnızca birinci dereceden aile üyelerine hitap eder ve anne ve babayı tanımlayan tek bir kelimeye sahiptir (İngilizce’deki “ebeveyn” gibi).

Dilin renkler için herhangi bir adı yoktur. Bunun yerine renkler, “kırmızı” rengi tanımlamak için “kan” gibi isimler kullanılarak tanımlanır.

Şaşırtıcı bir şekilde Piraha, bu dili konuşan sadece 300 kişi olmasına rağmen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya değil. Bunun nedeni, Piraha halkının tek dilli olmasıdır, yani bunu günlük olarak konuşurlar.

8. Belarusça

Bir Doğu Slav dili olan Belarus, Rus ve Ukrayna dillerinin yakın akrabasıdır. Belarus’ta konuşulan diğer dillerle karşılaştırıldığında bu rakam daha az olsa da yaklaşık 3 milyon kişi bu dili konuşuyor.

Belarusça ile ilgili ilginç olan şey, ünlülerin ve ünsüzlerin sayısıdır – sırasıyla 6 ve 48. Kiril, Latin, Arapça ve İbranice yazı biçimi gibi birden çok yazı biçimine sahiptir. Ayrıca iki ana lehçesi vardır. Son yıllarda Belarusçayı kültür kimliğinin bir parçası haline getirme girişimleri oldu ve dil hala gelişiyor.

9. Silbo Gomero

Bir dil ıslık biçimini aldığında, kelimelerin hiçbir faydası kalmaz. Silbo Gomero böyle bir dildir. Gomera Adaları’nın sakinleri dili konuşur ve İspanyolca’nın iletişim için ıslıklara dönüşmesidir..

Silbo Gomero 1990’larda neslinin tükenmesinin eşiğine gelmesine rağmen, 90’ların sonunda yeniden canlandı ve şimdi Gomera Adası’ndaki üniversite derslerinde öğretiliyor. Dil ıslıklardan oluştuğu için dağları ve vadileri aşıyor.

Dilde sesli harf yoktur, ancak yüksek ve alçak perde tonları vardır. Ünsüzler düşük veya yüksek perde ile temsil edilir. Bu dili anlamayan biri bunu bir melodi olarak görebilir, ancak bu adanın insanları için bu ıslıklar diğer konuşulan dillerden farklıdır.

10. Archi

Var olan en zor dillerden biri olan Rusya’nın Archib bölgesindeki insanlar (yaklaşık 970 kişi) Archi dilini konuşuyor.

Bu dille ilgili ilginç olan şey, alfabesinin 26 ünlü fenomeni içermesi ve iki isim sınıfı (eril ve dişil) yerine dört isim sınıfına sahip olmasıdır.

Archi dilinde tek bir fiilin 1,5 milyondan fazla formu olduğu da bir gerçektir. Bu, Archi’yi oldukça karmaşık ama öğrenmesi ilginç bir dil yapar.

Son Söz:

Bildiğimiz gibi dil, insanlar arasındaki iletişim aracıdır. Eski çağlardan kalma bir takım diller bugün hala kullanılıyor olsa da, birçoğu ya yok olmuş ya da yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bununla birlikte, bazı ilginç diller, bu dil öğrenme deneyimini meraklılar için harika bir deneyim haline getiriyor. Yeni bir dil öğrenmek isteyen bir meraklıysanız veya sadece bir gezginseniz, dünya çapında konuşulan çeşitli diller hakkında daha fazla şey öğrenmeyi ve bilmeyi seveceksiniz – tek yapmanız gereken doğru yerde arama yapmak.

İlginç Diller | Ankara Yeminli Tercüme

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp
1
Sorunuz mu Var ?
BSİ Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?